Česky English

Úvodní stránka Aktuality Observatoř LISA Pathfinder získala ocenění American Astronautical Society

Observatoř LISA Pathfinder získala ocenění American Astronautical Society

25.1.2018

Observatoř LISA Pathfinder získala ocenění American Astronautical Society

Mise ESA LISA Pathfinder získala cenu „2017 Space Technology Award“ udělovanou Americkou astronautickou společností (American Astronautical Society, AAS).

Observatoř LISA Pathfinder, která byla vypuštěna v prosinci 2015 a pracovala mezi březnem 2016 a červnem 2017, připravila cestu pro budoucí mise letovým otestováním konceptu detekce gravitačních vln z vesmíru.

Zisk ocenění byl oznámený ve druhé polovině ledna coby součást pravidelného udělování cen významným počinům za uplynulý rok.

„AAS je potěšeno oceněním jednotlivců a programů pro jejich pozoruhodné výsledky a úspěchy,“ komentuje prezidentka AAS Carol Lane. „Jejich práce opravdu zasluhuje uznání a my v AAS děkujeme a gratulujeme všem vítězům, kteří přinesli pokrok v kosmických letech a průzkumu.“

Ocenění za kosmickou techniku, které vzniklo za účelem upozornění na mimořádný úspěch v této oblasti, bylo uděleno mezinárodnímu týmu LISA Pathfinder za „vytvoření a provozování novátorské družice, která jasně demonstrovala fakt, že ve vesmíru prováděná pozorování gravitačních vln jsou v našich technických možnostech“.

Gravitační vlny jsou změny v časoprostoru, které vznikají urychlováním masivních objektů a mohou být generované celou širokou paletou kosmických fenoménů od explozí supernov přes pár neutronových hvězd rotujících kolem společného těžiště až po slučující se černé díry.

Observatoř LISA Pathfinder uvnitř nesla dvě testovací tělesa, které byly spojené laserovým interferometrem. Navíc měla několik sad trysek s tahem v řádu mikronewtonů, které udržovaly polohu kolem těchto těles. Mise demonstrovala, že je možné, aby byly testovací objekty vůči sobě prakticky bez pohybu.

Podobné od jakéhokoliv „vyrušování“ izolované prostředí je naprosto nezbytné pro měření jakýchkoliv možných odchylek vytvářených procházejícími gravitačními vlnami, které mají vliv na jemné předivo časoprostoru v měřítku milióntiny z milióntiny metru na vzdálenost jednoho miliónu kilometrů.

Mise překonala veškerá očekávání a připravila půdu pro vývoj mise ESA LISA. To bude konstelace tří observatoří, jejichž start je plánovaný na rok 2034.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.