Česky English

Úvodní stránka Aktuality Observatoř Gaia našla hvězdy putující mezi galaxiemi

Observatoř Gaia našla hvězdy putující mezi galaxiemi

15.11.2018

Observatoř Gaia našla hvězdy putující mezi galaxiemi

Tým astronomů zkoumající nejnovější datovou sadu z mise ESA Gaia, ktreý pátrá po rychle se pohybujících hvězdách vyvržených z Mléčné dráhy, byl překvapený, když namísto toho našel hvězdy mířící opačným směrem. Dost možná, že z jiné galaxie.

V dubnu letošního roku vydala ESA bezprecedentní katalog z observatoře Gaia, který čítá více než miliardu hvězd. V uplynulých měsících proto astronomové celého světa začali neúnavně zpracovávat tuto jedinečnou databázi, která obsahuje informace o pohybu hvězd v naší galaxii i mimo ni s dosud nevídanou přesností. Následně se objevilo několik nových a zajímavých studií.

Mléčná dráha se skládá z více než stovky miliard hvězd. Většina se nachází v disku s hustým vypouklým středem, v jehož středu je supermasivní černá díra. Zbytek je kolem v mnohem větším sférickém halo.

Hvězdy se pohybují napříč Mléčnou dráhou rychlostí stovek kilometrů za sekundu, přičemž ve svém pohybu nesou bohaté informace o minulosti naší galaxie. Nejrychlejší třída hvězd v naší galaxii se nazývá hyper-rychlostní hvězdy. O nich se domníváme, že se zrodily v blízkosti středu galaxie, přičemž k okraji Mléčné dráhy byly poslány díky interakcím s černými dírami.

V minulosti bylo nalezeno jen velmi malé množství hyper-rychlostních hvězd. Nyní observatoř Gaia zveřejnila druhou datovou sadu svých měření, což nabídlo unikátní příležitost podívat se na ně trochu podrobněji.

Několik skupin astronomů začalo po hyper-rychlostních hvězdách pátrat hned po zveřejnění databáze. Mezi nimi byli i tři vědci z Leidenské univerzity v Nizozemí, na které ovšem čekalo velké překvapení.

U 1,3 miliardy hvězd Gaia změřila pozice, paralaxy - indikátory jejich vzdáleností - a dvojrozměrné pohyby v rovině obloh. Pro sedm miliónů nejjasnějších změřila také to, jak rychle se pohybují směrem k nám nebo naopak od nás.

„Z těchto sedmi miliónů hvězd zaměřených observatoří Gaia v plném trojrozměrném rozlišení jsme našli dvacet, které se pohybují dostatečně rychle na to, aby mohly případně opustit i samotnou Mléčnou dráhu,“ vysvětluje Elena Maria Rossi, která je jednou z autorek studie.

Elena Maria Rossi a její kolegové, kteří už dříve objevili několik hyper-rychlostních hvězd v rámci studie pracující s první datovou sadou z mise Gaia, byli překvapeni. Domnívali se totiž, že najdou maximálně jednu hvězdu snažící se mezi těmito sedmi milióny dostat pryč z galaxie. To ale nebyl překvapením konec.

„Namísto pohybu směrem od středu galaxie většina námi zaznamenaných rychle hvězd směrovala naopak k němu,“ dodává spoluautor studie Tommaso Marchetti.

„V tomto případě může jít o hvězdy z jiné galaxie, které právě prolétají skrze Mléčnou dráhu.“

Je možné, že tito mezigalaktičtí cestovatelé přišli z Velkého Magellanova mračna, což je relativně malá galaxie kroužící kolem Mléčné dráhy, nebo z jiné vzdálenější galaxie.

Pokud je to tento případ, hvězdy v sobě nesou stopu svého původu. Jejich studium na bližší vzdálenost než v jejich místech zrodu nám může přinést zcela unikátní informace o původu hvězd v jiných galaxiích. Jde o něco podobného jako o studium hornin z Marsu zanesených na naši planetu v meteoritech.

„Hvězdy mohou být urychlené na vysokou rychlost, když přijdou do kontaktu se supermasivní černou dírou,“ vysvětluje Elena Maria Rossi.

„Existence těchto hvězd tak může být prací podobných černých děr v okolních galaxiích. Stejně tak ovšem hvězdy mohly být v minulosti součástí binárního systému a byly vrženy do naší Mléčné dráhy, když jejich doprovodná hvězda explodovala jako supernova. Ať tak či onak, jejich studium nám může o těchto procesech v okolních galaxiích mnohé prozradit.“

Alternativní vysvětlení předpokládá, že nově identifikované rychle se pohybující hvězdy mohou mít původ v halo naší galaxie, přičemž byly urychleny a nasměrovány do jejího nitra interakcí s jednou z trpasličích galaxií, které si přitáhla sama naše Mléčná dráha během svého vzniku. Další informace o věku a složení hvězd tak mohou astronomům pomoci objasnit jejich původ.

„Hvězda pocházející z Mléčné dráhy bude pravděpodobně docela stará a skládající se povětšinou z vodíku, zatímco hvězdy z dalších galaxií budou obsahovat množství těžších prvků,“ vysvětluje Tommaso Marchetti.

„A zkoumání barev hvězd nám zase prozradí mnohé o tom, z čeho se skládají.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.