Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nový trojrozměrný pohled na Antarktidu

Nový trojrozměrný pohled na Antarktidu

17.5.2018

Nový trojrozměrný pohled na Antarktidu

Zásluhou mise ESA CryoSat poskytuje nová mapa Antarktidy dosud nejpřesnější trojrozměrný pohled na tento rozlehlý kontinent ledových plání a plovoucích ledovcových šelfů.

Největší digitální elevační model, který je k dispozici pro stažení, je výsledkem výzkumu publikovaného v magazínu The Cryosphere. Model nahrazuje předchozí verzi zveřejněnou v březnu 2017.

Tom Slater z britského Střediska pro polární pozorování a modelování CPOM (Centre for Polar Observation and Modelling) při této příležitosti uvedl: „Náš nový model má oproti minulému několik zásadních výhod. Pokrývá o 350 tisíc čtverečních kilometrů povrchu více a jeho celkové rozlišení je dvakrát tak velké.“

Radarový výškoměr na družici CryoSat detekuje drobné odchylky ve výšce ledového pokryvu napříč celým kontinentem. A to včetně strmějších kontinentálních okrajů, kde dochází k převážné většině ztrát ledu.

Model byl vytvořený za pomoci 250 miliónů měření, které mise CryoSat provedla od července 2010 do července 2016.

Je to zhruba o pět miliónů měření více, než bylo použito k vytvoření předchozí verze. Díky tomu bylo možné zmapovat výšku ledu na 95 procentech kontinentu, což je nárůst o 3 procenta oproti verzi mapy z roku 2017.

Přesná znalost stávající topografie Antarktidy umožní vědcům lépe předpovídat, jak ledový pokryv bude reagovat na ohřev klimatu v nadcházejících dekádách.

Andy Shepherd z CPOM dodává: „Model bude užitečný i pro každého, kdo se chce dozvědět něco o povrchu kontinentu. Ať už plánuje terénní výzkum nebo se věnuje modelování budoucnosti ledového pokryvu a jeho potenciálnímu vlivu na výšku hladiny moře.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.