Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nový testovací stav pro horní stupeň rakety Ariane 6

Nový testovací stav pro horní stupeň rakety Ariane 6

6.3.2019

Nový testovací stav pro horní stupeň rakety Ariane 6

Na konci února slavnostně otevřelo německé letecko-kosmické středisko DLR v Lampoldshausenu nový testovací stav, který simuluje start kompletního horního stupně rakety Ariane 6.

Středisko v Lampoldshausenu je klíčovým pro rozvoj kosmických pohonných systémů v Evropě, již nyní zde například probíhají zkoušky motorů Vulcain 2.1 a Vinci. Mezi další testované raketové motory patří demonstrátor horního stupně ETIS a nedávno také 3D tiskem vytvořená spalovací komora pro skladovatelné pohonné látky. Obé vyvinuté pro program ESA FLPP (Future Launchers Preparatory Programme).

„Základní částí prokazování připravenosti nosného systému na startu je test kompletního raketového stupně v podmínkách, které jsou jak jen to je možné blízké těm ze skutečného kosmického letu,“ dodává manažer systémové architektury nosiče Ariane 6 v ESA Pier Domenico Resta.

„Nové zkušební zařízení nám dovoluje simulovat start od pozemních aktivit jako je tankování nebo případně i vypouštění nádrží až po všechny letové fáze.“

Testovací stav je komplexní, má mnoho provozních látek včetně zásob kryogenního paliva, je schopen simulovat podmínky blízké vakuu, má systém redukce akustického hluku, elektrická rozhraní a řídicí stanoviště, a to vše v souladu se striktními bezpečnostními předpisy.

Operace na zkušebním stavu jsou monitorovány z ústřední řídicí místnosti nacházející se v oddělené lokalitě.

Po závěrečných zkouškách proběhne odpočítávání značící začátek testu, který pak simuluje skutečný start nosiče do vesmíru.

Mezi testy bude patřit zkušební zážeh motoru Vinci, lety stupňů po balistických drahách bez činnosti pohonného systému, tlakování nádrží za účelem zvýšení výkonu, opakované restarty motorů, naklánění trysek nebo konec letu se zpasivněním stupně, kdy dochází k eliminaci veškeré zbývající vnitřní energie.

Testy budou trvat až 18 hodin a je možné je opakovat každý týden.

Zkušební stav má tři hlavní oblasti. Ocelová konstrukce bude držet horní stupeň Ariane 6 před bezpečnostní betonovou zdí, čímž vzniká „testovací buňka“. Pod touto konstrukcí je betonový žlab pro odvádění žhavých spalin z motoru Vinci. Za bezpečnostní zdí je betonová budova s pěti patry pro řídicí a podpůrné systémy.

Palivo a další kritické pracovní látky pro provoz P5.2 přicházejí z existující infrastruktury, což dovolilo snížit náklady na výstavbu.

Zkušební stav bude do poloviny roku 2019 procházet zkouškami, které prověří, že funguje tak, jak je požadováno.

Na konci letošního roku pak dorazí do Lampoldshausenu kompletní horní stupeň Ariane 6. V prvním čtvrtletí roku 2020 pak začnou testy.

Ariane 6 vzniká s cílem prodloužit garantovaný přístup do vesmíru pro Evropu a bude schopná na všechny typy oběžných drah vynášet jakékoliv mise. Je modulární koncepce ve dvou verzích: Ariane 62 je doplněná o dvojici pomocných motorů na tuhá paliva P120C a Ariane 64 je ponese čtyři.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.