Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nový termín startu kosmického teleskopu JWST

Nový termín startu kosmického teleskopu JWST

12.7.2018

Nový termín startu kosmického teleskopu JWST

Po dokončení nezávislé revize bylo stanoveno nové datum startu Kosmického teleskopu Jamese Webba (JWST, James Webb Space Telescope): 30. března 2021.

„Kosmický teleskop Jamese Webba je nejambicióznější a nejkomplexnější kdy vytvořený astronomický projekt. Uvést jej do života je dlouhým a náročným procesem. Čekání na něj bude nyní o něco delší, ale dechberoucí vědecká data za to absolutně stojí,“ vysvětluje ředitel ESA pro vědu Günther Hasinger.

Po interním šetření z počátku letošního roku ustanovila NASA nezávislou revizní komisi, která měla zhodnotit postup prací na teleskopu JWST. Ten je společným podnikem NASA, ESA a Kanadské kosmické agentury.

Komise zhodnotila množství faktorů: od technických výzev po práce nezbytné k dokončení před startem. Následně se jednoznačně rozhodla doporučit pokračování projektu.

Webbův teleskop je bezprecedentním podnikem v kosmických vědách: představuje absolutní špičku v oblasti vědy a techniky. Bylo pro něj třeba vyvinout několik nových technologií a vylepšit mnoho stávajících. Šlo například o rozkládání observatoře ve vesmíru, neboť jen takto bylo možné ji vybavit největším kdy do vesmíru poslaným zrcadlem. JWST navíc bude pracovat při extrémně nízkých teplotách, aby bylo možné maximálně využít schopností jeho infračervených přístrojů, které nám umožní podívat se do větších hlubin vesmíru, než kdy dříve.

Webbův teleskop bude studovat základní otázky astronomie, na něž je možné hledat odpovědi pouze s takto komplexní observatoří: od tajemství formování hvězd a planet přes vznik 13,8 miliardy let starého vesmíru až po záhady naší Sluneční soustavy nebo planet u jiných hvězd.

Ve své zprávě revizní komise zdůraznila výraznou komplexnost projektu, jeho neskutečný vědecký potenciál a význam pro astrofyziku. Díky velikosti a složitosti Webbova teleskopu je proces integrace a testování mnohem náročnější, než u většiny běžných vědeckých misí. Nové datum startu směřující na počátek roku 2021 vzalo všechny tyto skutečnosti v potaz a navíc zahrnuje i dodatečná doporučení od revizní komise.

Nejbližším krokem při přípravě na start je nyní dokončení rozsáhlých testů servisní části JWST. Jakmile budou zkoušky hotové, dojde ke spojení s druhou polovinou observatoře: s teleskopem a přístrojovým modulem. Tento modul byl dokončený již v loňském roce, přičemž jeho součástí jsou přístroje NIRSpec a MIRI – oba představují evropský podíl na celém projektu.

Plně sestavená observatoř projde sérií dalších testů a finální zkouškou rozložení. Následně bude přepravena na evropský kosmodrom Kourou ve Francouzské Guayaně, odkud jej do vesmíru vynese raketa Ariane 5.

Kosmický teleskop Jamese Webba je mezinárodním projektem realizovaným pod vedením NASA společně s partnery, kterými jsou ESA a Kanadská kosmická agentura.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.