Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nový rozměr v robotice

Nový rozměr v robotice

8.10.2018

Nový rozměr v robotice

Napodobení podmínek kosmického prostředí na Zemi představuje skutečnou výzvu. Evropské středisko kosmonautů (EAC) v Kolíně nad Rýnem to ovšem opět zvládá o něco lépe: a to díky aplikaci virtuální reality, která dokáže simulovat robotický výzkum.

Stéphane Ghiste a Lionel Ferra z divize přípravy kosmonautů začali zkoumat potenciál virtuální reality pro výcvik kosmonautů a operace už v roce 2016. Uvádí, že zásadní bylo nalézt správnou rovnováhu mezi funkčností a formou.

Společně se stážistou Sanderem Coenem vyvinuli aplikaci pojmenovanou VORTEX (Virtual Reality Options for Robotics Training EXpansion), s jejíž pomocí lze testovat schopnost kosmonautů pracovat s robotickými systémy na Měsíci.

„VORTES dnes nabízí uživatelům dva různé operační režimy,“ vysvětluje Sander Coene. „V počátečním nastavení pracujete na kosmické stanici. Máte své obrazovky, máte ovládací prvky a z této vzdálené lokality pracujete s robotickým manipulátorem na roveru.“

„V alternativním nastavení jste kosmonaut na povrchu Měsíce. Jste vybaveni mobilní pracovní stanicí, kterou nesete kolem sebe jako třeba operátor jeřábu. To pak dovoluje ovládat robotický manipulátor, přičemž stojíte přímo vedle něho. Rozhraní vám přitom nabízí přesně dávkované množství informací bez toho, aby vás zahltilo nebo zařízení omezilo ve funkčnosti.“

Stéphane Ghiste uvádí, že VORTEX upoutal pozornost v ESA i NASA coby zařízení rozšiřující možnosti výcviku, operačního provozu a širšího zapojení robotiky do kosmických aktivit. Jednou z možností je využití virtuální reality coby výukového nástroje pro obecné seznámení s Mezinárodní kosmickou stanicí.

„V tuto chvíli se zaměřujeme na robotický výcvik, který získávají kosmonauti. Potom též na přípravě těchto lekcí,“ vysvětluje Sander. „Zjišťujeme, které prvky má smysl učit ve virtuální realitě a které nikoliv. Následně se věnujeme rozvoji těch slibných, získáváme zkušenosti a v případě potřeby je přepracováváme.“

Pro Stéphane Ghiste je tento vývoj úžasným krokem vpřed. Základem je ovšem zajistit, aby byly práce na systémech virtuální reality v souladu s vizí ESA týkající se budoucího průzkumu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.