Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nový nosič ESA Vega zaznamenal při prvním startu úspěch

Nový nosič ESA Vega zaznamenal při prvním startu úspěch

14.2.2012

Nový nosič ESA Vega zaznamenal při prvním startu úspěch Vega, nová nosná raketa vytvořená pod patronátem ESA, má za sebou úspěšný kvalifikační start. Došlo k němu v pondělí ráno z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně. Vega rozšířila stávající rodinu odtud operujících nosných raket Ariane-5 a Sojuz.

Díky této široké rodině nosičů nyní Evropa pokrývá celé spektrum dopravních potřeb: je schopná vynášet na oběžnou dráhu malé vědecké družice a satelity pro dálkový průzkum Země stejně jako zajišťovat starty těžkých zásobovacích lodí pro Mezinárodní kosmickou stanici.

Premiérová raketa Vega odstartovala v 10:00 h GMT (11:00 h středoevropského času, 7:00 h času místního) z nově vybudovaného komplexu. Následně předvedla čítankový kvalifikační let.

Vega je navržena k vynášení zařízení o hmotnosti 300 až 2500 kg, a to v závislosti na typu oběžné dráhy, kterou si konkrétní let žádá. Referenční mise počítá s kapacitou 1500 kg na polární dráhu ve výšce 700 km.

Vega výtečně doplní z evropského kosmodromu již provozované těžké rakety Ariane-5 a nosiče střední třídy Sojuz.

Kombinace těchto tří nosných systémů, které operují z Francouzské Guayany, také zvýší efektivitu evropského kosmodromu rozložením jeho operačních nákladů mezi větší počet startů.

„Během několika měsíců se Evropě podařilo zvýšit počet nosičů, které provozuje na svém kosmodromu, z jednoho na tři. Tím se dramaticky rozšířila nabídka služeb poskytovaná evropským operátorem Arianespace. Ode dneška už neexistuje žádná evropská družice, kterou by si Evropa nedokázala vyslat do vesmíru vlastními silami,“ uvedl generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.

„Dnes je úžasný den pro ESA, její členské státy a zvláště pak pro Itálii, kde se Vega zrodila. A stejně tak je to velký den pro evropský průmysl i Arianespace.“

Vývoj rakety Vega se rozjel v roce 2003. Podílelo se na něm sedm členských zemí ESA: Itálie, Francie, Belgie, Španělsko, Nizozemsko, Švýcarsko a Švédsko.

„Dnešek je dnem hrdosti pro Evropu stejně jako pro všech tisíc odborníků, kteří se zapojili do vývoje nejmodernějšího a nejkonkurenceschopnějšího nosiče malých satelitů,“ doplňuje ředitel programu nosných raket v ESA Antonio Fabrizi.

„ESA, za technické podpory italské a francouzské kosmické agentury a skupiny čtyřiceti průmyslových podniků koordinovaných hlavním kontraktorem ELV SpA, se dokázala s touto velkou výzvou vypořádat a zdárně završila desetileté vývojových prací.“ 

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.