Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nový člen oddílu kosmonautů ESA

Nový člen oddílu kosmonautů ESA

3.2.2017

Nový člen oddílu kosmonautů ESA

Matthias Maurer z Německa zahájil základní výcvik v rámci oddílu kosmonautů ESA.

Matthias Maurer byl mezi deseti finalisty výběru 2009, přičemž nyní prochází základním výcvikem ve středisku kosmonautů EAC (European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem.

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet je nyní členem posádky Mezinárodní kosmické stanice, díky čemuž každý z původního výběru v roce 2009 absolvoval jednu misi. Nominace Matthiase Maurera reaguje na úspěchy ESA v programu ISS, které v nejbližší době přinesou nové letové příležitosti.

Po výběru v roce 2009 byl Matthias Maurer přijatý do ESA jako technik podpory posádek a dostal intenzivní výcvik, stejně jako získal zkušenost s pilotovanými lety. Jako komunikační důstojník („Eurocom“) pak zajišťoval podporu svým kolegům na oběžné dráze.

Během parabolických letů měl Matthias Maurer možnost vyzkoušet stav beztíže, když pomáhal zajišťovat výcvik italské kosmonautky Samanthy Cristoforettiové. Dále se zúčastnil jeskynního programu ESA CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behaviour and performance Skills). V létě 2016 byl členem výzkumu NASA, během něhož kosmonauti, technici a vědci žijí a pracují na podmořské výzkumné stanici Aquarius, což pomáhá v přípravě na skutečné kosmické lety.

Matthias Maurer je sedmým členem oddílu kosmonautů ESA 2009 a jeho kolegové jej vřele přijali. „Být kosmonautem je ta nejlepší práce, jakou si dokážu představit,“ podotýká Matthias Maurer. „Jsem nadšený z toho, že jsem se mohl přidat k nejlepšímu evropskému týmu pro lety na oběžnou dráhu Země, k Měsíci a dále.“

Matthias Maurer má doktorát z materiálových věd a dále se profesně věnoval fyzice i chemii. K tomu je třeba přičíst jeho lékařskou odbornost, což přesně koresponduje s hlavními oblastmi výzkumu na Mezinárodní kosmické stanici.

Matthias Maurer hovoří čtyřmi jazyky a kromě toho studuje ještě ruštinu a čínštinu. Má za sebou zkušenost paramedika a studoval na univerzitách v celé Evropě, a to včetně Německa, Francie, Španělska a Velké Británie. Studoval též v Argentině, Španělsku a Jižní Koreji: je tak skutečným průzkumníkem.

Matthias Maurer k tomu doplňuje: „Když jsem v roce 2008 uviděl oznámení o náboru nových kosmonautů ESA, okamžitě jsem věděl, že jde o perfektní kombinaci pro mé ambice: létat, zkoumat a prozkoumávat, a to v mezinárodních a multikulturních týmech v předních liniích vědy a techniky.“

„A možnost dělat to jako velvyslanec Evropy ve vesmíru pro mě byla extra silnou motivací.“

Během svého působení ve středisku EAC byl Matthias Maurer hybnou silou příprav na lunární průzkum, zajišťoval přístup do střediska evropským studentům a univerzitám, zakládal nová partnerství a doširoka jej otevíral veřejnosti.“

„Kosmické lety jsou fascinující a inspirující. Oslovují všechny generace a slouží jako katalyzátor pro inovace a vědu. Těším se, až budu sdílet své nadšení, znalosti a zkušenosti s co nejvíce Evropany to jen bude možné.“

Sledujte on-line kanály ESA pro aktualizace o výcviku Matthiase Maurera. Letos dokončí základní přípravu, následovat bude výuka specifických znalostí o jednotlivých systémech stanice. Bude trénovat na celém světě v USA, Rusku, Japonsku a Kanadě, ale jeho domovskou základnou zůstane EAC v Kolíně nad Rýnem.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.