Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nové triky pro starou družici

Nové triky pro starou družici

23.1.2017

Nové triky pro starou družici

Observatoř XMM-Newton je jednou z nejdéle pracujících a nejproduktivnějších družic ESA: jejím úkolem je studovat vesmír v rentgenové části elektromagnetického spektra. Díky týmové práci a technickým inovacím je přitom pravděpodobné, že bude fungovat ještě dlouho.

Rentgenová observatoř byla vypuštěna před sedmnácti lety, přičemž pomohla vědcům z celého světa pochopit některé z nejzáhadnějších jevů vesmíru, které se týkají černých děr a formování galaxií.

S hmotností 3800 kg a délkou 10 m je XMM-Newton největší vědeckou družicí kdy zhotovenou v Evropě a zrcadla jejích teleskopů jsou nejcitlivější kdy vyvinuté.

U observatoře se předpokládalo, že bude fungovat možná až jednu dekádu. Ale odolný satelit překvapil všechny, protože už pracuje téměř dvacet let. A prakticky vůbec nejeví známky stárnutí.

Úspěch mise XMM-Newton je možný nejen díky robustnosti družice, ale také díky úzké spolupráci mezi astronomickým střediskem ESA nedaleko španělského Madridu a řídicím střediskem v operačním centru ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.

„K dnešnímu dni byla data z observatoře využita při 4775 vědeckých pracích, přičemž 358 jen v roce 2016. To je úžasný počet, přičemž pozorování pokrývají mnoho, mnoho oblastí astrofyziky,“ poznamenává projektový vědec Norbert Schartel.

Ale udržet observatoř v dobrém technickém stavu do třetí dekády provozu znamená neustávat ve vývoji a testování nových řídicích technik. Komplexní změna fungování orbitálního řídicího systému například dokázala zredukovat téměř na polovinu spotřebu pohonných látek.

(Ne)fungovat na prázdnou

Udržování observatoře XMM-Newton na správné oběžné dráze vyžaduje příležitostné zážehy motorů, a to zhruba jednou za den. Což samozřejmě znamená spotřebu pohonných látek.

„Během těch let to znamená opravdu hodně a hodně pohonných látek, přičemž jsme se postupně naučili, jak jich spotřebovávat méně a méně k udržení pracovní oběžné dráhy,“ objasňuje manažer operací družice Marcus Kirsch.

„Pohonné látky jsou rozdistribuované mezi čtyři samostatné nádrže, přičemž hlavní z nich se vyprazdňuje jako první. Konstrukce systému je přitom taková, že pohonné látky z dalších nádrží nemůžeme využívat, takže je musíme přečerpávat do hlavní nádrže. A právě to nám dovolí pokračovat v operačním provozu i v další dekádě.“

Zpět v řídicí místnosti

Coby součást celého procesu se řídicí tým v listopadu vrátil do velkého univerzálního sálu MCR (Main Control Room) v řídicím středisku. Stalo se tak poprvé od startu v roce 1999. Následně tu proběhlo pět dní intenzivních simulací. Tým přitom běžně pracuje z menší dedikované místnosti, kterou sdílí společně s týmy misí Integral a Gaia.

Simulace prověřila procedury, které budou použité pro další přemístění pohonných látek a překonfiguraci XMM-Newton tak, aby observatoř mohla pracovat i po roce 2017.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.