Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nové technologie pro budoucí nosné prostředky

Nové technologie pro budoucí nosné prostředky

13.6.2019

Nové technologie pro budoucí nosné prostředky

ESA zajišťuje i do budoucna evropský garantovaný přístup do vesmíru skrze svůj program FLPP (Future Launchers Preparatory Programme). 

FLPP zvažuje rizika a příležitosti různých koncepcí kosmických dopravních systémů a s nimi souvisejících technologií.

Demonstruje a studuje vznikající technologie, které dají evropským stavitelům raket cenné zkušenosti do počátku ve chvíli, kdy začínají náročnou práci přeměny návrhu v realitu.

Technologie založené na standardizované stupnici TRL (Technology Readiness Levels), které byly demonstrovány v laboratorním prostředí na úroveň 3 (Level 3) jsou dále rozvíjené v rámci FLPP a testovány skrze integrované demonstrace. To zajišťuje jejich zvýšení na TRL 6.

Přitom v okamžiku, kdy technologie dosáhne úrovně 6, je většina rizika spojeného s jejím používáním v kosmickém prostředím zmírněna. Proto je pak možné pokračovat ve vývoji letové verze (TRL 9) s optimalizovanými cenovými náklady a harmonogramem.

FLPP definuje koncepty a požadavky na nové kosmické dopravní systémy a služby. Technologie jsou vybrány s ohledem na jejich potenciál snižovat cenu, zvyšovat výkon, zlepšovat spolehlivost nebo na jejich schopnost naplňovat specifické potřeby určitého systému, demonstrátoru nebo mise.

V rámci programu vznikají integrované demonstrátory kombinací několika technologií do jednoho systému nebo subsystému, takže průmysl pak tuto technologii může s jistotou používat.

Budoucí kosmické dopravní služby a systémy jsou založeny na konkurenceschopnosti a ekonomické životaschopnosti.

Cílem ESA je vyvinout robustní a flexibilní kosmický dopravní ekosystém, který poslouží evropským potřebám. Aby to mohla dosáhnout, přináší ESA dohromady různé programy a obchodní modely, evropské poskytovatele kosmických dopravních služeb a průmyslové subjekty, jako jsou výrobci družic nebo inovativní začínající firmy.

Projekty FLPP zahrnují oblasti jako je pohon, materiály, znovupoužitelnost, produkční metody a avionika.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.