Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nové středisko ESA přináší družicovou navigaci do služeb vědy

Nové středisko ESA přináší družicovou navigaci do služeb vědy

12.11.2018

Nové středisko ESA přináší družicovou navigaci do služeb vědy

Globální družicové navigační systémy nepřetržitě zaplavují Zemi svými signály. Tyto nejenže zlepšují naše životy, ale zároveň představují nástroj pro špičkovou vědu. Nové zařízení nacházející se v astronomickém středisku ESA nedaleko Madridu je využívá ke všemu možnému: od monitorování Země až po studium základů fyziky.

Nové středisko ESA GNSS (Global Navigation Satellite Systems) Science Support Centre se nachází v centru ESA ESAC (European Space Astronomy Centre) nedaleko Madridu. Funguje v rámci Vědecké kanceláře Galileo (Galileo Science Office) při ESA, přičemž integruje infrastrukturu IT a družicové navigace při poskytování pokročilých služeb zpracování dat vědecké komunitě.

Časové signály s přesností na několik miliardtin sekundu a navíc vysoce stabilní dělají ze signálu družicové navigace referenční bod, který lze použít v mnoha vědeckých sektor včetně průzkumu Země, při studiu atmosféry, v astronomii, superpřesné „metrologii“, stejně jako při studiu relativity a dalších základních témat fyziky.

Stávající a v nejbližších letech nasazovaná infrastruktura družicové navigace celosvětově čítá 120 satelitů. V tomto čísle je započítaná i vlastní evropská konstelace Galileo, která nabízí unikátní vlastnosti jako třeba vysoce stabilní pasivní vodíkové maserové atomové hodiny, několik vysílacích frekvencí, robustní modulaci, široké pásmo a palubní laserové odrážeče, které dovolují stanovení přesné pozice družice ve vesmíru s přesností na několik desítek centimetrů.

„O potenciálu družicové navigace pro vědu se ví už dlouho,“ vysvětluje vedoucí vědecké kanceláře Galileo v ESA Javier Ventura-Traveset. „Vědecká kancelář Galileo je společná iniciativa oddělení ESA pro vědu a pro navigaci, přičemž jejím úkolem je koordinovat vědecké příležitosti skrze interakci s vědeckou komunitou a nezávislým vědeckým poradním výborem GNSS.“

„Otevření nového střediska je dalším krokem. Je to konkrétní odpověď ESA na požadavky vědecké komunity na jedno místo schopné výzkumníkům poskytovat dlouhodobá data GNSS, informace o produktech, výsledky vědeckých experimentů plus služby zlepšující vědecký záběr GNSS a spolupráci.“

„Budoucí vývoj střediska bude veden interakcí a odezvou od vědecké komunity, dále pak maximalizací synergií s dalšími poskytovateli dat globálních navigačních služeb a výzkumných organizací.“

Mezi aktivitami, které budou v rámci GSSC podporované, je zpracování velkých objemů dat, crowdsourcing jako prostředek monitorování počasí a vědecké vyhodnocování kvality družicové navigace v Antarktidě.

Bude také pokračovat v měřeních obecné relativity za použití družic Galileo číslo 5 a 6 a sloužit jako globální datové centrum pro mezinárodní služby GNSS. Také zavedená webové stránka Navipedia s technickými informacemi o družicové navigaci je také hostovaná v GSCC.

„GSSC je vítaným přírůstkem k aktivitám ESA na poli vědeckého využití družicové navigace,“ uvádí vedoucí kanceláře podpory navigace ve středisku ESOC Werner Enderle. „GSSC už nyní hostuje GNSS produkty vytvářené týmy ve středisku ESOC, a to včetně pozorování z naší celosvětové pozorovatelské sítě EGON GNSS. Naše týmy se těší na spolupráci, která bude pokračovat ku prospěchu ESA a celé vědecké komunity.“

GSSC se chystá zveřejnit přístup k datům, produktům a službám v nejbližších měsících.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.