Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nové informace o zemské atmosféře získané z Mezinárodní kosmické stanice

Nové informace o zemské atmosféře získané z Mezinárodní kosmické stanice

21.3.2018

Nové informace o zemské atmosféře získané z Mezinárodní kosmické stanice

Nejnovější přístroj na ISS dodává s pomocí ESA data o stavu ozónu na naší planetě, dále pak o hodnotách aerosolu a oxidu dusičitého v atmosféře. Senzor NASA, který byl loni instalovaný na Mezinárodní kosmické stanici, sleduje Slunce a Měsíc tak, aby zjistil co nejvíce o složení zemské atmosféry.

Kosmická stanice oběhne kolem naší planety jednou za 90 minut. Díky tomu každý den zažije 16 východů slunce, 16 západů slunce – a k tomu někdy i východy a západy Měsíce. Pozorováním Slunce nebo Měsíce přes atmosféru přitom zařízení SAGE (Stratospheric Aerosol and Gas Experiment) měří množství ozónu, aerosolů a dalších plynů.

Takto získaná data doplňují dlouhodobé monitorování evropskými misemi Sentinel programu GMES/Copernicus. Loni v říjnu byla vypuštěna družice Sentinel-5P, která je první ze série orientované právě na získávání dat o atmosféře.

S tím, jak se ISS pohybuje po oběžné dráze, tak je přístroj SAGE neustále natáčený do správné polohy s pomocí šestinohého zařízení Hexapod z dílny ESA.

Počítač zařízení Hexapod používá poziční informace z ISS, na jejichž základě počítá pohyby šesti nohou tak, aby bylo možné sledovat Slunce a Měsíc v několika sekundách během jejich východů a západů. Každý den po dobu několika let přitom půjde o desítky podobných změn orientace.

Přístroj SAGE byl instalovaný loni v únoru, přičemž první výstupy z něj byly nedávno zveřejněny. Další výsledky budou publikovány měsíčně. Jejich kvalita přitom poroste s tím, jak budou doplňována další měření.

„Instalace a nastavení už nemohly proběhnout lépe. Teď máme radost z perfektní činnosti zařízení Hexapod, které udržuje přístroj SAGE natočený ve správném směru,“ komentuje projektový manažer mise Hexapod v ESA Scott Hovland.

„Spolupráce na projektech Hexapod a SAGE jsou ukázkovým příkladem transatlantické součinnosti a my jsme opravdu šťastní, že už z ní máme první výstupy.“

ESA má přitom dlouhou historii sledování Slunce z kosmické stanice. Její zařízení SOLAR pracující už více než devět let vytvořilo nejpřesnější referenční datovou sadu o energetickém výdaji Slunce.

Dalším přístrojem ESA, který bude dopravený na ISS, je ASIM (Atmospheric Space Interactions Monitor). Ten ovšem bude směrovat přímo dolů k Zemi, aby mohl studovat elektrické bouře ve velkých výškách.

Ke stanici bude připojený v průběhu dubna, přičemž má pořizovat snímky „přechodných světelných událostí“, které bývají označované jako „červení skřítkové“ nebo modré výtrysky. Jde přitom o silné elektrické výboje, které dosahují vysoko do stratosféry a mají zásadní dopad na to, jak nás atmosféra chrání před kosmickým zářením.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.