Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nové finanční zdroje pro kosmický segment systému Copernicus

Nové finanční zdroje pro kosmický segment systému Copernicus

25.1.2019

Nové finanční zdroje pro kosmický segment systému Copernicus

Evropská unie a ESA podepsaly dodatek ke stávající smlouvě o systému Copernicus. Ten přidává 96 mil. € do rozpočtu ESA na kosmický segment největšího světového monitorovacího programu životního prostředí, systému Copernicus.

Již třetí dodatek k původní smlouvě EU a ESA ohledně systému Copernicus byl podepsaný v rámci 11. evropské politické konference v Bruselu.

Tento další příspěvek ve výši 96 mil. € je spojený s tím, že EU svěřila ESA doplňkové činnosti jako je vývoj mise Copernicus Sentinel-6 a nové služby ECDAIS (European Copernicus Data Access and Information Services).

Společně s původní smlouvou, která byla podepsána v roce 2014, navyšuje aktuální dodatek celkovou částku na kosmický segment Copernicus v období 2014 až 21 na částku 3,24 mld. €.

Nový dodatek zdůrazňuje význam tohoto pozoruhodného programu, který je založený na družicových datech využívaných v široké paletě běžných služeb. To pak v konečném důsledku zlepšuje naše životy a dovoluje sledovat změny životního prostředí.

Satelitní data jsou generována flotilou misí Sentinel, stejně jako řadou dalších družic spolupodílejících se na programu Copernicus.

Každá družice Sentinel přitom nese špičkovou technologii, která dodává proud dat zaměřených na potřeby uživatelů systému Copernicus.

Zatímco Evropská unie vede program Copernicus, ESA pro něj vyvíjí a vyrábí dedikované družice Sentinel. Část dat je zajišťována také z misí realizovaných partnery projektu.

Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner k tomu podotkl: „Díky spolupráci mezi EU a ESA už máme ve vesmíru sedm družic typu Sentinel, které každý den získávají terabajty dat. Tím dělají systém Copernicus největším poskytovatelem dat dálkového průzkumu Země na světě.“

„Tato dohoda nám též dovoluje rozvíjet kosmický segment pro nové mise věnující se monitorování stavu naší mateřské planety.“

Generální ředitelka Evropské komise pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední firmy Lowri Evansová k tomu dodává: „Copernicus zcela mění způsob, jakým se staráme o naši planetu, a to získáváním spolehlivých, včasných a přesných služeb pro řízení životního prostředí, chápání a zvládání efektů klimatické změny a pro správnou reakci na krizové situace.“

„Copernicus je skvělým příkladem inovace a spolupráce v Evropě a dnešní podpis je dalším mezníkem v naší dlouhodobé spolupráci s ESA.“

„Zároveň jsme podepsali další dodatek, který zvyšuje rozpočet pro organizaci Eumetsat, která je pověřena zajištěním provozu a zpracováním dat z mnoha misí Copernicus Sentinel.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.