Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nové družice Galileo se přidaly k evropské satelitní konstelaci

Nové družice Galileo se přidaly k evropské satelitní konstelaci

9.12.2016

Nové družice Galileo se přidaly k evropské satelitní konstelaci

Družice Galileo s pořadovými čísly 13 a 14 začaly vysílat navigační signál coby plně operační členové evropské konstelace satelitní navigace.

Obě byly vypuštěny společně z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně dne 24. května 2016.

Jejich cesta do vesmíru a následující manévry potřebné k dosažení finální oběžné dráhy byly jen počátkem dlouhé cesty, na jejímž konci se mohly přidat k operační konstelaci.

Ještě před tím bylo jejich navigační, vyhledávací a záchranné vybavení metodicky zapínáno, kontrolováno a funkce vyhodnocována – a to samostatně i v návaznosti na zbytek celosvětového systému Galileo.

Během dlouhé testovací fáze byly družice řízeny z druhého střediska GCC (Galileo Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu, zatímco navigační a další vybavení bylo překontrolováno střediskem ESA v Redu (Belgie). To je pro testy vybaveno specializovanými anténami pro příjem i vysílání signálu.

Testovací kampaň měřila přesnost a stabilitu družicových atomových hodin, které jsou základním pilířem navigačních služeb a mají přesnost na miliardtinu sekundy. Stejně tak prošla kontrolou i kvalita navigačního signálu.

Během celé kampaně byla střediska v Oberpfaffenhofenu a Redu propojena, což dovolilo v reálném čase porovnávat navigační signál s telemetrií o stavu družic.

Obě družice byly přímo viditelné na obloze nad střediskem Redu jen po velmi omezenou dobu: každý den mezi třemi a devíti hodinami. Podle toho pak bylo nutné odpovídajícím způsobem naplánovat testy.

Poté, co byly zkoušky na oběžné dráze dokončeny, družice vysílají pracovní navigační signál a jsou připravené přenášet jakákoliv nouzová volání v rámci systému KOSPAS-SARSAT.

Další kvarteto družic, které bylo vypuštěno společně na palubě jedné rakety Ariane 5 dne 17. listopadu 2016, už také začalo procházet orbitálními zkouškami. Do operačního stavu přejde v průběhu příštího jara.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.