Česky English

Úvodní stránka Aktuality Novátorská družice získává svoji podobu

Novátorská družice získává svoji podobu

21.7.2020

Novátorská družice získává svoji podobu

Servisní modul pro první družici, která vzniká v rámci programu ESA Eurostar Neo, opustil Velkou Británii a vydal se do Toulouse ve Francii.

Družici postavila firma Airbus UK ve Stevenage. Jejím novým domovem se ale již záhy stane geostacionární oběžná dráha, odkud bude zajišťovat přenos stovek televizních kanálů do domů v Evropě, severní Africe a na střední východ. Jejím provozovatelem bude společnost Eutelsat.

Servisní modul družice Eutelsat Hotbird 13x obsahuje jak hlavní elektrický pohon, tak podpůrné pohonné subsystémy. Jakmile dorazí do zařízení firmy Airbus v Toulouse, tak montážní a testovací týmy začnou integrovat na platformu elektroniku potřebnou pro řízení a provoz družice, a to včetně energetického systému a systému zpracování plus ukládání dat.

Souběžně je na komunikační modul družice instalováno v zařízení Airbus v

Portsmouth telekomunikační vybavení. Jakmile budou tyto práce dokončeny, bude do Toulouse přesunutý i komunikační modul. Zde budou koncem letošního roku servisní a komunikační modul spojeny.

Kompletní družice pak bude připravena na test odolnosti kosmickému prostředí, kdy budou simulovány extrémní podmínky při startu a během pobytu na oběžné dráze. Zkoušky budou provedeny v první polovině roku 2021.

Eurostar Neo vzniká v rámci programu Neosat, což je partnerský projekt ESA na vývoj a kvalifikaci platforem nové generace, který má umožnit dvěma hlavním evropským integrátorům družic, společnostem Airbus a Thales Alenia Space, dodávat na trh konkurenceschopné satelity pro telekomunikační služby.

Partnerské projekty jako je právě Neosat spojují evropský průmysl kolem rozsáhlých programů, čímž zvyšují konkurenceschopnost a ekonomický význam.

Jen čtyři roky po zahájení vývoje produktové řady je už prodáno jedenáct družic založených na platformě Neosat (čtyři Eurostar Neo a sedm Spacebus Neo). Tyto objednávky představují dle nezávislé analýzy provedené organizací Euroconsult obrat dvacetinásobně větší, než byla původní investice partnerských zemí a jejich průmyslu.

Program Neosat využívá směs nových inovací, stejně jako běžně dostupných komerčních prvků. To urychluje čas potřebný na výrobu a testování družice, zároveň klesá cena.

Platforma Eurostar Neo využívá elektrický pohonný systém jako hlavní prostředek pro zvýšení oběžné dráhy a udržování pozice na ní, což je mnohem efektivnější než klasický chemický pohon. Eurostar Neo těží z úspěšných předcházejících družic využívající elektrický pohon řady

Eurostar E3000. Tato vlastnost je přitom klíčová pro konkurenceschopnost, protože dovoluje družici nést více užitečného vybavení a méně pohonných látek.

Produktová řada Eurostar Neo je vyvíjena společností Airbus v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), a to ve spolupráci s kosmickými agenturami z členských zemí ESA, zvláště pak s francouzskou kosmickou agenturou CNES a britskou UKSA (UK Space Agency).

„Eurostar Neo je nejnovější generací vysoce úspěšných a spolehlivých telekomunikačních družic Airbus Eurostar, které mají za sebou více než 820 let služby na oběžné dráze. Důležitý mezník v její přípravě je klíčem k předání tohoto špičkového zařízení organizaci Eutelsat,“ uvádí vedoucí mechanických platforem v Airbus UK Martin De’Ath.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril