Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nová éra v kvalitě monitorování vzduchu klepe na dveře

Nová éra v kvalitě monitorování vzduchu klepe na dveře

11.9.2017

Nová éra v kvalitě monitorování vzduchu klepe na dveře

Družice Sentinel-5P dorazila na kosmodrom Pleseck v severním Rusku, kde bude připravena na start 13. října. Nejnovější satelit systému GMES/Copernicus byl postavený s cílem každodenně vytvářet mapy znečištění atmosféry a ustanovit tak nový standard pro sledování kvality vzduchu.

Sentinel-5P je první mise GMES/Copernicus věnovaná monitorování naší atmosféry. Následuje pětici družic Sentinel již se nacházejících ve vesmíru, které nás zásobují ohromným množstvím informací o naší planetě.

Družice Sentinel tvoří jádro sítě Evropské unie GMES/Copernicus pro monitorování životního prostředí. Jakožto vlajková iniciativa Evropské unie poskytuje GMES/Copernicus operační informace o celosvětovém zemském pokryvu, oceánech a atmosféře pro autority, stejně jako pokrývá potřeby občanů a poskytovatelů služeb.

Sentinel-5P nese špičkový přístroj Tropomi k mapování celé řady stopových prvků jako jsou oxid dusičitý, ozón, formaldehyd, oxid siřičitý, metan, oxid uhelnatý nebo aerosoly. Všechny z nich přitom mají zásadní vliv na vzduch, který dýcháme, na naše zdraví, na naše klima.

S šíří záběru 2600 km bude mapovat celou planetu každý den. Informace získávané touto novou misí budou využívané přes službu CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) pro předpovědi kvality vzduchu a pro rozhodování o jeho řízení.

Cenný náklad byl přepravený z Airbus Defence and Space v britském Stevenage, kde byl sestaven a testován, na letiště Stansted v Londýně. Zde byl kontejner s družicí naložený na dopravní letoun Antonov, který jej dopravil do Moskvy. Následoval další let Archandělska v severozápadním Rusku a poté ještě 250 km dlouhé cesta vlakem na kosmodrom Pleseck. Sem náklad bezpečně a v pořádku dorazil v pátek 1. září.

Přípravný následně vyčistit dopravní kontejner družice a přesunul jej do čistého prostoru montážní hangáru MIK, kde byl 5. září otevřený.

Následující týdny pak družice stráví testováním a přípravou na start plus cestu na oběžnou dráhu na palubě rakety Rockot.

Projektový manažer mise Sentinel-5P v ESA Kevin McMullan k tomu řekl: „Jsem hrdý na svůj tým a naše partnery v Airbus Defence and Space. A samozřejmě také na Nizozemskou kosmickou kancelář, se kterou jsme společně vyvinuli kritický přístroj.“

„Kampaň, na jejímž konci bude vypuštění družice Sentinel-5P, probíhá dobře a podle plánu, takže už nyní se těšíme na start 13. října. Po něm bude následovat zkušební provoz a přejímka – a pak už začátek dodávání důležitých informací týkajících se sledování znečištění atmosféry.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril