Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nová družice „kosmické datové dálnice“ dorazila na kosmodrom

Nová družice „kosmické datové dálnice“ dorazila na kosmodrom

11.7.2019

Nová družice „kosmické datové dálnice“ dorazila na kosmodrom

Druhá družice, která doplní konstelaci formujícího se systému EDRS (European Data Relay System) dorazila na místo startu. Tedy na evropský kosmodrom v Kourou (stát Francouzská Guayana).

EDRS je systém označovaný svým soukromým provozovatelem, společností Airbus, jako „kosmická datová dálnice“. Využívá inovativní laserovou technologii k dramatickému snížení času potřebného družicemi dálkového průzkumu Země k předání informací do řídicího střediska.

Díky tomu je možné pozorovat Zemi v téměř reálném čase, zrychlit reakce na mimořádné situace a aktivovat vývoj nových služeb a produktů. Tím pak vytvořit pracovní místa a zajistit prosperitu.

Nejnovější družice EDRS-C doplní svůj sesterský satelit na oběžné dráze, která je výrazně vyšší než dráha využívaná družicemi dálkového průzkumu Země.

Tato pozice dovolí konstelaci udržovat téměř konstantní spojení s družicemi na nízké oběžné dráze Země. Ty by jinak byly odkázané na vysílání svých informací pouze v době přímé viditelnosti s pozemními stanicemi, což typicky vede k prodlevám nejméně půldruhahodinovým.

Družice EDRS mohou naproti přenášet informace na Zemi v téměř reálném čase.

Jde o nový nezávislý evropský družicový systém, který představuje partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi ESA a Airbusem. Jde o součást snahy ESA spojit průmysl kolem velkých programů, podporovat vývoj technologií a dosahovat ekonomických přínosů.

Družice EDRS-C úspěšně prošla kompletní sadou testů, které postupně simulovaly start kosmické rakety, dále vliv vakua a nakonec extrémní teplotní výkyvy, se kterými se zařízení setká během své práce v kosmickém prostředí.

Dokončeny byly i závěrečné funkční testy, které demonstrovaly, že družice dosahuje očekávaných výkonů i po náročných zkouškách v různých prostředích – a že by tak mělo být po celou dobu její aktivní životnosti.

„Naši inženýři potvrdili, že EDRS-C pracuje i po zatěžkávacích zkouškách tak, jak jsme očekávali. A že je připravena absolvovat další část cesty před tím, než se vydá do vesmíru,“ uvedl projektový manažer EDRS v ESA Michael Witting.

„Úspěšná testovací kampaň ukazuje, že ESA pomáhá vyvinout udržitelné systémy. Už nyní se těšíme na ověřovací kampaň EDRS-C přímo na oběžné dráze Země!“

Družice bude vypuštěna do vesmíru 24. července.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.