Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nosič Rockot vynese dvojici družic Sentinel

Nosič Rockot vynese dvojici družic Sentinel

10.2.2012

Nosič Rockot vynese dvojici družic Sentinel ESA a společnost Eurockot dnes podepsaly dohodu o vypuštění dvou evropských satelitů: Sentinel-2A a Sentinel-3A odstartují na oběžnou dráhu v roce 2013 na palubách raket Rockot, které odstartují z kosmodromu Pleseck v severním Rusku. Družice jsou součástí širšího evropského programu GMES.

Kontrakt podepsali za Eurockot Launch Services GmbH výkonný ředitel Matthias Oehm a za ESA ředitel programů pozorování Země Volker Liebig. Došlo k němu v historických prostorách Hospodářské komory v Brémách (Německo).

Přítomni byli také senátor pro ekonomiku, zaměstnanost a přístavy Svobodného a hanzovního města Brémy Martin Günthner stejně jako ředitel firmy Astrium Space Transportation Alain Charmeau.

Společnost Eurockot má sídlo právě v německých Brémách, přičemž představuje společný podnik firmy Astrium a Chruničevova kosmického střediska. Poskytuje dopravu na nízkou oběžnou dráhu pro komunikační družice a satelity pro dálkový průzkum.

„Startem první řady družic Sentinel začne nová éra dálkového průzkumu Země, protože bude poprvé ustanovený celosvětový operační sledovací systém pro životní prostředí a bezpečnost“ poznamenal profesor Liebig.

Sentinel-2 a -3 představují dvě z pěti misí Sentinel, které ESA připravuje pro evropský program GMES (Global Monitoring for Environment and Security).

Program GMES se stane základem evropské kosmické politiky, když nabídne včasná a přesná data, která pomohou zlepšit naše pochopení fungování životního prostředí, která stanoví efekty globálních klimatických změn a která budou použitelná pro zajištění vyšší bezpečnosti.

Družice řady Sentinel mají sbírat kritická data o Zemi po dobu nejméně dvou desítek let.

Sentinel-2 ponese multispektrální snímkovací zařízení s vysokým rozlišením pro systematické mapování zemského pokryvu. Takto získaná data najdou využití v zemědělství, lesnictví, plánování využití půdy nebo kartografii.

Mise bude schopná zajistit podporu humanitárním operacím nebo dlouhodobému sledování proměnných parametrů ve vegetaci.

Sentinel-3 ponese přístroje ke sledování proměnlivé situace jako je třeba topografie povrchů oceánů, teplota zemského či oceánského povrchu nebo barva moří.

Tyto informace budou použity k získání konzistentní a dlouhodobých dat o mořích stejně jako dat z pevnin, která mají na stav oceánu bezprostřední vliv. Na základě těchto dat budou prováděny analýzy, předpovědi a služby.

Každá mise Sentinel bude tvořena dvojicí samostatných družic, čímž bude zajištěno co nejčastější pozorování vybraných oblastí stejně jako vytvoření robustní databáze pro veškeré služby GMES.

Sentinel-2A a Sentinel-3A budou prvními satelity ve svých párech.

Společnost Eurockot již dříve úspěšně dopravila na oběžnou dráhu družice ESA GOCE a SMOS z kategorie Earth Explorer stejně jako technologický demonstrátor Proba-2.

Letos v létě se pak očekává další start, kdy má firma Eurockot zajistit vypuštění trojice družice ESA Swarm, které se budou věnovat studiu zemského magnetického pole.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.