Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nejnovější uzel systému EDRS prošel testy antén

Nejnovější uzel systému EDRS prošel testy antén

14.5.2019

Nejnovější uzel systému EDRS prošel testy antén

Nejnovější součást evropského systému přenosu dat EDRS (European Data Relay System) prošla dalším důležitým mezníkem. Úspěšně totiž byly zakončeny testy antén družice EDRS-C.

Systém EDRS označovaný svůj soukromým provozovatelem, společností Airbus, jako „kosmická datová dálnice“, umožňuje přenosy velkých objemů dat s minimální prodlevou. Využívá přitom laserovou komunikační technologii.

Družice dálkového průzkumu Země typickou krouží kolem planety každých 90 minut a získané informace normálně předávají jen tehdy, když jsou v oblasti přímé viditelnosti pozemní stanice.

S pomocí EDRS mohou evropské družice dálkového průzkumu předávat informace skrze laserová spojení komunikačním satelitům, které jsou na mnohem vyšších oběžných drahách – a které mají trvalou přímou viditelnost pozemních stanic.

Družice EDRS tak mohou v reálném čase předávat informace na Zemi pomocí rádiových vln a antény, která nyní prošla testy.

Systém EDRS vznikl jako partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi ESA a Airbusem s významnou investicí německého letecko-kosmického úřadu DLR. Nejnovější družice EDRS-C je založena na platformě SmallGEO vyvinuté brémskou kosmickou firmou OHB System AG v rámci dalšího partnerského projektu s ESA.

Partnerské projekty ESA umožňují vývoj kompletních udržitelných systémů, a to až k ověření na oběžné dráze a v komerčním provozu. To maximalizuje přínos pro všechny zúčastněné strany. Úspěšné absolvování zkoušek antén přináší další důkaz toho, že přístup ESA snižuje rizikovost investic partnerů, kteří mají možnost reagovat na potřeby trhu v oblasti rychlé digitální komunikace.

Testování antén proběhlo v zařízení CATR (Compact Antenna Test Range) společnosti Airbus v německém Ottobrunnu. Zde je v maximálně možné realistické míře napodobováno chování družice ve vesmíru.

Družice na oběžné dráze Země používají lasery pro komunikaci se satelity EDRS, ale tyto pak předávají informace na Zemi konvenčním způsobem komunikace – tedy za pomoci rádiových vln.

Zařízení CATR je schopné simulovat dlouhé vzdálenosti překonané rádiovými vlnami jejich opakovaným odrazem od dvou velkých reflektorů před tím, než jsou předány přijímači. S výjimkou dvou velkých reflektorů jsou vnitřní stěny zařízení pokryté pyramidami pěny. Ta má zabránit jakýmkoliv odrazům rádiových vln, čímž je simulováno kosmické prostředí.

Zařízení bylo použité též pro testování antén pro HYLAS 3, což je satelitní komunikační vybavení v pásmu Ka. To také bude vyneseno do vesmíru na družici EDRS-C. Zařízení HYLAS 3 je vlastněno společností Avanti Communications.

Technici potvrdili, že antény EDRS a HYLAS 3 plus zbytek komunikačního vybavení pracoval společně bezvadně a že mezi nimi nedocházelo k žádné interferenci.

Jakmile EDRS-C projde závěrečnými testy, dojde k transportu družice na kosmodrom Kourou (stát Francouzská Guayana). Odtud má do vesmíru odstartovat v průběhu letošního léta.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.