Česky English

Úvodní stránka Aktuality Návrat do modrého světa

Návrat do modrého světa

26.6.2017

Návrat do modrého světa

Jak se co nejlépe na Zemi připravit na kosmické mise? Jeden z nejlepších způsobů je simulovat kosmickou expedici pod vodou. V neděli 18. června se šest akvanautů ponořilo téměř 20 metrů na mořské dno, kde ve speciálním zařízení stráví následujících deset dní životem a prací hluboko pod vlnami.

Tým, kterému byla svěřena realizace mise NEEMO 22 (22. mise programu NASA Extreme Environment Mission Operations), se skládá z kosmonautů, techniků a vědců, kteří nyní pracují na palubě podmořské základny Aquarius nedaleko pobřeží Floridy.

Laboratoř Aquarius připomíná „kosmickou základnu“, z níž akvanauti podnikají pravidelné „vodní procházky“ ve skafandrech. Podle použité zátěže jsou schopni simulovat úroveň gravitace na Měsíci, Marsu nebo asteroidech.

Velitelem této mise je astronaut NASA Kjell Lindgren. Jejím hlavním úkolem bude zaměřit se na průzkumné kosmické výstupy, stejně jako na postupy nezbytné pro život na Mezinárodní kosmické stanici. Společně s ním misi absolvují kosmonaut ESA Pedro Duque, planetární vědec Trevor Gradd a výzkumník Dom D’Agostino plus dva další technici.

 

Podpora lunární vycházky

Mezi letošní úkoly patří testování technologií pro sledování vybavení a studie chování lidského těla plus spánku.

Tým má také za úkol vyzkoušet nový hardware ESA, který by měl pomoci s evakuací kosmonautů během lunární procházky. Koncept LESA (Lunar Evacuation System Assembly) byl vyvinutý a otestovaný ve středisku kosmonautů ESA v německém Kolíně nad Rýnem.

Na výstupy vně mateřské lodi se kosmonauti obvykle vydávají z bezpečnostních důvodů v párech. Zařízení LESA dovoluje jednomu kosmonautovi transportovat kolegu v případě potřeby zpět na základnu, a tak ho zachránit. Systém byl testovaný v bazénu ESA a nyní projde operačními testy právě v rámci programu NEEMO.

 

Pod vodou i nahoře

Celou misi bude podporovat tým dalších potápěčů přímo z řídicího střediska, stejně jako přímo ve vodě. Tým doplní kosmonaut ESA Andreas Mogensen, který se vydal v roce 2015 na Mezinárodní kosmickou stanici a tak zkušený akvanaut-veterán, instruktor ESA a také komunikační specialistka ESA Andrea Boydová. Sestavu jako spojař doplní japonský kosmonaut Akihiko Hoshide.

Kosmické agentury hledají různé cesty, jak co nejlépe připravit kosmonauty na cesty do vesmíru. ESA je posílá do podzemí do jeskyní na Sardínii, NASA zase do podmořské laboratoře. Těchto aktivit se účastní kosmonauti ze všech zemí zapojených do programu ISS, aby získali co nejrealističtější zkušenosti: tedy včetně efektivní a bezpečné práce v kulturně diverzifikovaném týmu.

V loňském roce Pedro Duque absolvoval pobyt ESA v jeskyních společně s japonským kosmonautem Akihikem Hoshidem. A Andreas Mogensen a Kjell Lindgren se velmi dobře znají, protože se potkali na ISS během svých letů v roce 2015.

Misi NEEMO lze sledovat živě na nasa.gov/neemo

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.