Česky English

Úvodní stránka Aktuality Náplast (pro) zdraví

Náplast (pro) zdraví

12.9.2017

Náplast (pro) zdraví

Během šestiměsíčního pobytu kosmonauta ESA Thomase Pesqueta na Mezinárodní kosmické stanici byl jeho zdravotní stav sledovaný velmi pečlivě. Jak to ostatně dělá ESA v případě všech svých kosmonautů.

Specialisté ESA chrání a snaží se zlepšit zdraví kosmonautů před letem, během něho a po přistání. A to s širokou paletou nástrojů od testů fyzické zdatnosti až po analýzu krve.

Ochrana a zlepšování zdravotního stavu kosmonautů ESA se provádí z několika důvodů.

  • Kvůli omezení množství fyzické a fyziologické adaptace, k níž je nutné přistoupit v důsledku času stráveného ve vesmíru.
  • Aby bylo zajištěno, že kosmonauti mohou vykonávat na oběžné dráze své stanovené úkoly a že jsou plně připraveni na fyzicky náročné přistání na Zemi i návrat do běžného života.
  • Abychom lépe pochopili, jak se lidské tělo adaptuje na život ve vesmíru: tato informace bude hrát důležitou roli v pochopení rizik, jimž budou čelit kosmonauti během průzkumných misí do hlubin vesmíru. Stejně tak to dovolí lépe připravit podpůrné systémy k ochraně jejich zdraví a zajištění úspěchu mise.
  • Pro lepší pochopení ochrany lidského zdraví a prevence nemocí zde na Zemi. Zvláště pak v oblastech, kde je gravitace důležitým faktorem, jako je udržování svalové hmoty nebo síla kostí.

 

Aby podpořila dosažení těchto cílů, tak ESA neustále uskutečňuje nové experimenty a testuje inovativní technologie.

A tak během mise Proxima (jak se jmenoval půlroční let Thomase Pesqueta) vyzkoušela ESA experiment Everywear, který získává data o zdravotním stavu kosmonauta skrze systém oblékatelných senzorů a následně je bezdrátově předává do tabletu na kosmické stanici.

Aplikace vyvinutá francouzskou kosmickou agenturou CNES za pomoci specialistů z MEDES a ESA ukládá data a zpřístupňuje je lékařským specialistům. Ti je mají coby podklad pro rozhodování a doporučení ohledně zdravotního stavu kosmonauta.

Hardware Everywear se skládá z trojice senzorů včetně chytrého biometrického trička, biometrické náplasti e-Tact vyvinuté firmou BodyCap a tonometru sponzorovaného ESA ve spolupráci s INSERM.

BodyCap je na prst nasazovaný piezoelektrický senzor, který měří arteriální tuhost (což dovoluje zhodnocení kardiovaskulárního zdraví) kosmonauta. Chytré tričko zase zaznamenává srdeční aktivitu (tedy elektrokardiogram, EKG) a fyzickou činnost kosmonauta.

Náplast je přilepena ke kosmonautově předloktí nebo hrudníku a zaznamenává tělesnou teplotu, orientaci a aktivitu. Má radiofrekvenční modul vyvinutý Insight SiP, který slouží jako miniaturní rádiová brána pro bezdrátové připojení k tabletu.

Tyto druhy oblékatelných zdravotních zařízení mohou být využity v široké paletě aplikací od fitness a sportu, sledování změn ergonomiky až po vzdálené monitorování pacientů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.