Česky English

Úvodní stránka Aktuality Námořní družice ESAIL je připravena ke startu

Námořní družice ESAIL je připravena ke startu

16.6.2020

Námořní družice ESAIL je připravena ke startu

Mikrodružice ESAIL pro celosvětové sledování lodí, která byla vyvinuta v rámci partnerského projektu ESA, byla usazena na nový adaptér rakety Vega pro malé satelity a nyní je připravena na start. 

Před třemi týdny byla na evropském kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) obnovena předstartovní příprava nosiče Vega. Tu přerušila pandemie koronaviru.

Družice bude dopravena na heliosynchronní dráhu ve výšce přes 500 km na první sdílené misi nosiče Vega společnosti Arianespace SSMS (Small Spacecraft Mission Service). Během startu bude do vesmíru dopraveno sedm mikrodružic a 46 cubesatů. Využitý bude nový adaptér, který dovoluje rozložit cenu startu mezi větší množství zákazníků.

Výkonná družice ESAIL byla postavena firmou LuxSpace pod záštitou partnerského projektu ESA (ESA Partnership Project) s kanadským operátorem exactEarth. Projekt pak podpořila Lucemburská kosmická agentura, stejně jako další členské země ESA.

Partnerský projekt ESA se zaměřuje na podporu vývoje udržitelných řešení od nápadu až po ověření na oběžné dráze.

Družice ESAIL bude celosvětově sledovat lodě detekováním zpráv, které vysílají prostřednictvím svých automatických identifikačních systémů AIS (Automatic Identification System).

Coby součást konstelace družic společnosti exactEarth sledujících signály AIS bude ESAIL poskytovat data pro evropskou agenturu EMSA (European Maritime Safety Agency). Ta pak na jejich základě vytvoří novou generaci globálních námořních služeb.

Družice ESAIL umožní sledovat rybářské aktivity, řídit provoz flotil, chránit životní prostředí a provádět bezpečnostní monitoring pro námořní a vládní autority, stejně jako pro průmyslové subjekty.

Adaptér SSMS (Small Spacecraft Mission Service) rakety Vega poskytuje možnost vynesení většího množství lehčích družic o hmotnosti od 0,2 kg (cubesaty) až do 400 kg (minidružice).

SSMS má odlehčenou modulární konstrukci skládající se z dolního a horního segmentu, které mohou být využity pro připojení široké palety konfigurací družic. A to v závislosti na požadavcích konkrétní mise.

Čtyřstupňová raketa Vega má výšku 30 metrů, přičemž létá z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Je určena k vynášení nákladu o hmotnosti 300 kg až 1,5 t: v závislosti na požadované oběžné dráze a výšce.

ESA připravuje silnější verzi Vega-C, která bude mít o 700 kg větší kapacitu a prodloužený i širší aerodynamický kryt. A to za podobnou cenu, za jakou je k dispozici Vega stávající. Díky tomu se do sdílených misí bude moci zapojit více zákazníků a zároveň se dočkají výrazně nižší ceny za kilogram.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.