Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nad Indií klesají v době COVID-19 koncentrace oxidu siřičitého

Nad Indií klesají v době COVID-19 koncentrace oxidu siřičitého

2.7.2020

Nad Indií klesají v době COVID-19 koncentrace oxidu siřičitého

Koncentrace oxidu siřičitého v silně znečištěných oblastech Indie poklesly mezi dubnem 2019 a dubnem 2020 přibližně o čtyřicet procent. Vědci to zjistili z dat družice Sentinel-5P systému Copernicus Evropské unie. Na jejich základě vytvořili mapy ukazující pokles jeho koncentrací v celé zemi v době COVID-19.

V loňské zprávě Greenpeace byla Indie uvedena jako největší celosvětový zdroj lidmi vytvářených emisí oxidu siřičitého, který je důležitou složkou znečištění ovzduší. Oxid siřičitý způsobuje mnoho zdravotních problémů, může poškodit citlivé ekosystémy a je také příčinou kyselých dešťů.

Zatímco část atmosférického oxidu siřičitého je produkována přírodními procesy, jako jsou sopky, významné množství vzniká při lidské činnosti. Zvláště pak z elektráren během spalování fosilních paliv.

V Indii během posledních deseti let prudce narostly emise oxidu siřičitého, což způsobuje problémy ve velké části země. Ovšem zásluhou pandemie COVID-19 zde od 25. března 2020 poklesla průmyslová činnost.

Mapy zobrazují průměrné koncentrace oxidu siřičitého v dubnu 2019 ve srovnání s dubnem 2020. Tmavší odstíny červené a fialové představují větší koncentrace oxidu siřičitého v atmosféře, zatímco černé body představují místa velkých uhelných elektráren.

Koncentrace oxidu siřičitého tak ve srovnání s loňským rokem významně poklesly, především nad Novým Dillí, nad mnohými uhelnými elektrárnami a průmyslovými oblastmi. Některé velké elektrárny v severovýchodních státech Urísa, Džáharkand a Čattisgarh si udržely výraznou aktivitu, zatímco jiné svůj provoz výrazně omezily.

Analýza byla vytvořena za pomoci dat z přístroje Tropomi na družici Sentinel-5P systému Copernicus. Díky nedávnému vylepšení algoritmu, který uskutečnil belgický BIRA-IASB (Royal Belgian Institute for Space Aeronomy), umožňuje lépe zachytit vývoj emisí oxidu siřičitého vznikajícího činností člověka.

Nicolas Theys z BIRA-IASB to komentuje: „Jsme nadšeni z nově vyvinutého algoritmu, který je velmi citlivý i na hodně nízké koncentrace oxidu siřičitého vytvořeného lidskou činností. Ve srovnání s předchozím operačním algoritmem narostla citlivost a přesnost pro detekci člověkem vytvořených emisí o celý řád.“

K tomu dodává letový manažer mise Sentinel-5P v ESA Claus Zehner: „S naším operačním produktem jsme byli schopni spolehlivě měřit koncentrace oxidu siřičitého vytvářeného sopkami, ale měli jsme problém s emisemi vytvořenými průmyslovou činností. Nový algoritmus ovšem dovolí nasazení nových aplikací, například v ověřování emisí oxidu siřičitého, poté, co bude implementován do operačního procesního řetězce mise Sentinel-5P v DLR.“

Sentinely systému Copernicus představují flotilu dedikovaných družic vlastněných Evropskou unií. Jejich úkolem je získávat pestrá data a snímky, které jsou středobodem programu monitorování životního prostředí Evropské unie. Evropská komise vede a koordinuje tento program, jehož cílem je zlepšit řízení prostředí a chránit lidské životy. ESA je zodpovědná za kosmickou část systému a za vývoj rodiny družic Sentinel pro Evropskou unii, stejně jako za zajištění přenosu dat z družic do služeb Copernicus. Provoz družic systému Copernicus pak zajišťuje ESA a EUMETSAT.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril