Česky English

Úvodní stránka Aktuality Nabité první dny pro družici ATV Edoardo Amaldi

Nabité první dny pro družici ATV Edoardo Amaldi

4.4.2012

Nabité první dny pro družici ATV Edoardo Amaldi Pouhé dva dny poté, co se třetí zásobovací družice ESA ATV bezproblémově připojila 29. března k Mezinárodní kosmické stanici, provedla první „testovací“ úpravu dráhy celého komplexu pomocí svých motorů. Manévr prokázal, že satelit ATV je plně propojený s kosmickou stanicí a že je připravený uskutečnit v případě potřeby další korekce dráhy.

„Kosmický náklaďák“ ESA ATV Edoardo Amaldi uskutečnil z technického hlediska perfektní automatické připojení k ruskému servisnímu modulu Zvezda na stanici ISS (International Space Station) dne 29. března v 0:31 h středoevropského času. Nad manévrem bděl přímo na ISS kosmonaut ESA André Kuipers a jeho ruský kolega Oleg Kononěnko – stejně jako celou operaci monitoroval společný tým ESA a CNES z řídícího střediska ATV (ATV Control Centre) ve francouzském Toulouse.

Po připojení lodi začala pro posádku komplexu intenzivní činnost: otevření vstupního průlezu a důkladná kontrola, která potvrdila, že všechny systémy ATV pracují normálně a že jsou plně integrované s datovými, elektrickými a dalšími systémy ISS.

K otevření průlezu a prvnímu vstupu posádky do ATV došlo v 16:15 h středoevropského času. Posádka nejprve instalovala vzduchový filtr. Ten měl za úkol odstranit z atmosféry modulu případné nečistoty, které se mohly vyskytovat.

Třicátého března následovala instalace ruského vzduchového filtru POTOK, který má za cíl odstranit z ovzduší případnou bakteriologickou kontaminaci, k níž mohlo dojít na zemi ještě před uzavřením průlezu před startem.

Ve 3:39 h středoevropského času došlo na ATV k selhání jednoho ze dvou kanálů palubního elektrického systému, který ovládá propojení přívodu elektrické energie z modulu Zvezda.

„Loď ATV je navržena tak, aby si s podobným selháním poradila, takže selhavší systém promptně odstavila. Tím došlo k přechodu do zabezpečeného stavu,“ vysvětlil manažer operací rozhraní ATV Charlotte Beskow.

„Je to podobné, jako když vám doma vypadne jistič. V první chvíli netušíte, co se pokazilo, ale váš dům je v bezpečí.“

Pozemní týmy následně vydaly příkaz k izolaci elektrických systémů ATV od zbytku kosmické stanice.

„Pro jistotu jsme požádali posádku, aby začala urychleně vykládat prioritní náklad. To pro ten nejhorší možný případ, kdy by se nepodařilo obnovit dodávku elektrické energie z ISS do ATV a kdy by za jistých okolností mohl nastat její nedostatek v zásobovací lodi. Pak bychom museli přikročit k jejímu odpojení od stanice,“ vysvětluje letový manažer ATV-3 v ESA Massimo Cislaghi.

„To by ale bylo nezbytné pouze v případě, kdy by se na ATV objevily další odchylky od normálního stavu. Energie dodávaná vlastními slunečními bateriemi na ATV je totiž jinak pro dlouhodobý pobyt u ISS bez dodávky elektřiny ze stanice.“

Po konzultacích mezi posádkou, řídícím střediskem ATV a řídícími středisky ISS v Houstonu a Moskvě, bylo propojení elektrické energie mezi ATV a ISS přepojeno na záložní linku. Elektřina tak začala z ISS do ATV znovu proudit 31. března v 19:30 h středoevropského času.

Odborníci nyní vyšetřují příčinu problému, aby zjistili, co přesně stálo za výpadkem elektrické energie.

Jakmile byl problém s dodávkou energie vyřešený, letoví dispečeři v řídícím středisku zahájili přípravy k prvnímu „testovacímu“ zvýšení oběžné dráhy ISS s pomocí motorů ATV. K němu došlo ve večerních hodinách dne 31. března.

Motory ATV pracovaly 351 sekund, čímž zvýšily rychlost ISS o 1,0 m/sec a zvedly průměrnou oběžnou dráhu o 1,73 kilometru.

„Během testu změny oběžné dráhy jsou motory ATV řízeny ruskými počítači v modulu Zvezda,“ uvádí Charlotte Beskow.

„Jedná se o standardní test, který vždy provádíme hned, jakmile je to možné po připojení ke stanici.“

Úspěšný testovací zážeh znamená, že loď ATV je připravena na sérii dalších korekcí oběžné dráhy (první je předběžně stanovena na 5. dubna) a na případné úhybné manévry s celou kosmickou stanicí, pokud by hrozilo nebezpečí střetu s jiným tělesem.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.