Česky English

Úvodní stránka Aktuality Na premiérový let rakety Vega-C jsou připraveny všechny motory

Na premiérový let rakety Vega-C jsou připraveny všechny motory

2.7.2019

Na premiérový let rakety Vega-C jsou připraveny všechny motory

ESA ve spolupráci s průmyslovými partnery připravuje premiérový let nového evropského nosiče Vega-C, který se má uskutečnit v roce 2020. Jeho zavedení do provozu má dovolit častější lety, zvýšit kapacitu a dovolit cesty na vícero oběžných drah.

V letošním roce se program Vega-C posunul do kvalifikační fáze po úspěšné kritické revizi návrhu, která proběhla v březnu.

Závěrečné testy v této fázi ověří celý návrh a výrobní procesy, montáž, letový hardware a software a související pozemní systémy. Počítačové modely pak ukážou, zdali kosmické a pozemní části systému spolupracují tak, jak by měly.

Průmysloví partneři zatím přesně dodržují hutný plán vývoje. Zážehy prvního stupně P120C v Kourou, stejně jako druhého stupně Zefiro 40 na Sardinii kvalifikovaly tyto motory na tuhé pohonné látky k letu. Krom toho proběhla celá řada testů v aerodynamických tunelech, dále pak vibračních, strukturálních a rázových zkoušek. Tyto mezníky znamenaly dokončení všech požadovaných testů motorů.

Úspěšně byla dokončena i revize systémů a subsystémů zahrnujících všechny součásti nosiče a pozemního komplexu. V polovině roku 2019 je plánovaná revize předběžných požadavků nosného systému.

Na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně zase probíhají další úpravy stávajícího vypouštěcího komplexu, aby byl s nosičem Vega-C plně kompatibilní.

Jsou instalovány výztuhy na mobilní obslužnou věž, je upravován vypouštěcí stůl, přidané patro k obslužné věži a nový mostový jeřáb přímo na rampě.

Stávající evropská raketa Vega demonstrovala od roku 2012 vynikající spolehlivost, přičemž je schopná vynášet náklady na dráhy rovníkové i slunečně-synchronní, realizovat orbitální i suborbitální mise, létat s jedním i více náklady.

Vega-C staví na těchto schopnostech, přičemž se má stát pilířem kosmického dopravního systému (Vega Space Transportation System). Ten nabídne vynášení široké palety nákladů o různý velikosti a tvaru od 1 do 2300 kg, a to v režimech „přístup k“, „provoz ve“ nebo „návrat z“ vesmíru.

Během testovací letu plánovaného na letošní léto vypustí raketa Vega několik menších družic z nového adaptéru SSMS (Small Spacecraft Mission Service), který byl vyvinutý speciálně pro rostoucí trh malých družic. Sdílený let ponese sedm mikrodružic a 35 satelitů třídy cubesat. Adaptér SSMS bude létat od roku 2020 na raketě Vega-C, kde bude moci pobrat díky většímu aerodynamickému krytu o 700 kg nákladu více.

K dalším úpravám patří vylepšení adaptéru Vespa používaného na raketách Vega a Vampire pro samostatné velké náklady.

Systém Space Rider, který bude s nosičem Vega-C integrovaný, zase vytvoří evropskou možnost návratu nákladu z vesmíru.

Probíhá i vývoj stupně Venus (Vega Electrical Nudge Upper Stage), který nabídne možnost vynášení družic na velmi odlišné dráhy. Půjde například o vypouštění konstelací satelitů, lunární mise nebo servis zařízení na oběžné dráze.

ESA dohlíží na nákup komponent a architekturu celého dopravního systému Vega-C, zatímco průmysloví partneři v čele s firmou Avio zajišťují její integraci. Společnost ArianeSpace pak bude zodpovědná za komerční provoz Vegy-C z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Varianta Vega-Evo, další vývojová verze nosičů Vega a Vega-C, ještě více zvýší konkurenceschopnost systému po roce 2025 a nabídne širokou paletu konfigurací založenou na společných stavebních prvcích. Aktivity směřující k projektu Vega-Evo probíhají paralelně s vývojem verze Vega-C.

Pro aktualizace o aktivitách a dalších novinkách týkajících se dopravního systému Vega sledujte na Twitteru hashtag @vega_sts

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.