Česky English

Úvodní stránka Aktuality Montáž první rakety Vega byla dokončena

Montáž první rakety Vega byla dokončena

30.1.2012

Montáž první rakety Vega byla dokončena Nová kosmická raketa ESA Vega je nyní plně zkompletována na startovací rampě a přípravy na její premiérový start jsou na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně plném proudu. Startovací okno se otevírá 9. února.

Horní segment rakety skládající se z družic LARES, ALMASat-1, sedmi satelitů třídy CubeSat, adaptéru a aerodynamického krytu byl v pondělí pozdě večer dopravený na startovací komplex. Noční přesuny zařízení jsou v Kourou standardní procedurou, která má za cíl zabránit přehřátí nákladu.

Operace pak skončila časně ráno v úterý instalací celého segmentu na stanovené místo uvnitř mobilní obslužné věže, kde čekal na připojení k nosné raketě.

Zde byl horní segment připojený ke čtvrtému stupni rakety Vega pojmenovanému AVUM, aby bylo dokončeno elektrické propojení a ověření jeho funkčnosti. Následovala závěrečná mechanická spojení.

Před úvodním letem mají následovat ještě tyto důležité kroky: závěrečná prověrka plně sestaveného nosiče, zkušební odpočítávání a nakonec také natankování restartovatelného stupně AVUM.

První let, který nese označení VV01, završuje devítiletý vývoj pod patronací ESA a jejích partnerů: italské kosmické agentury ASI, francouzské kosmické agentury CNES a průmyslu.

S devíti družicemi na palubě má raketa odstartovat z nového komplexu na evropském kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Startovací okno začíná 9. února a končí o několik dní později.

Cílem letu je kvalifikovat celý systém Vega: tedy nejen vlastní raketu, ale také pozemní infrastrukturu a operace. A to od předstartovní přípravy přes oddělení vynášeného nákladu až po likvidaci horního stupně.

Jinými slovy: let má představit možnosti rakety a nabízené služby přímo v reálném prostředí.

Raketa Vega poskytne Evropě bezpečný, spolehlivý a konkurenceschopný dopravní prostředek pro vynášení vědeckých družic a satelitů pro dálkový průzkum Země. Výtečně doplní z evropského kosmodromu již provozované těžké rakety Ariane-5 a nosiče střední třídy Sojuz.

Raketa Vega je navržena tak, aby si byla schopná poradit s širokou paletou misí a nákladů plus jejich konfigurací – aby tak byla schopná operativně reagovat na různé požadavky, které se objeví.

Například nabízí konfigurace, které jsou schopné vynášet jak jednotlivé družice, tak jeden hlavní náklad plus až šest sekundárních mikrosatelitů.

Vega je navržena k vynášení zařízení o hmotnosti 300 až 2500 kg, a to v závislosti na typu oběžné dráhy, kterou si konkrétní let žádá. Referenční mise počítá s kapacitou 1500 kg na polární dráhu ve výšce 700 km.


Spolupráce české firmy na realizaci tohoto projektu

Již od roku 2007 se na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně aktivně účastní realizace některých projektů také česká firma G.L.Electronic.

Tato firma pod vedením italské firmy Telematic Solutions se již dříve podílela na realizaci projektu Mangousta (bezpečnostní kamerový a IR systém pro jednotlivé sektory kosmodromu).

V letech 2010 a 11 pak firma G. L. Electronic pokračovala úspěšnou šestiměsíční spoluprací na pozemním zařízení pro nosič Sojuz, tentokrát pod vedením firem Carlo Gavazzi Space a Telelmatic Solutions.

Spolupráci na nosiči Vega firma zahájila v roce již 2008, kdy se pod přímým vedením firmy Carlo Gavazzi Space aktivně účastnila realizace instalace a integrace systémů A/V, monitorovacích, telefonních a bezpečnostních systémů, dále pak signalizace úniku plynů, požárů apod. Tato spolupráce je plánována až do 9. února 2012 (aktuálně plánovaný termín premiéry rakety Vega).

Firma G.L.Electronic ve spolupráci firem Carlo Gavazzi Space a TEMIS zrealizovala také výrobu hardware k projektu LARES, Almasat a Cubsat. Šlo o konektory (elektrické i mechanické) mezi jednotlivými funkčními celky satelitů stejně jako pro připojení externích zařízení (napájení, kontrola apod.).

V těchto dnech se pracovníci G.L. Electronic aktivně účastní transportu a vlastní manipulace se satelitem v integračním prostoru kosmodromu ve Francouzské Guyaně, což je většinou jedna z posledních operací před finálním umístěním na nosič. A právě LARES bude prvním satelitem, který raketa Vega vynese.

Firma G.L.Electronic je dokladem toho, že každý podobný úspěch v mezinárodních projektech je nutno chápat i jako prestižní záležitostí, otevírající další pracovní možnosti. V širším měřítku se pak touto cestou daří zdárně prezentovat nejen firmu jedinou, ale i český průmysl jako celek a pokračovat tak v tradici české účasti na kosmických aktivitách na mezinárodní úrovni.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.