Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mise Swarm pomáhá určit polohu severního magnetického pólu pro chytré telefony

Mise Swarm pomáhá určit polohu severního magnetického pólu pro chytré telefony

26.2.2019

Mise Swarm pomáhá určit polohu severního magnetického pólu pro chytré telefony

Už od roku 1831, kdy byl poprvé zaměřen, víme, že magnetický sever je ve stálém pohybu. Jeho tendence pomalu se posunovat se osvšem v poslední době zvýšila. A to tak moc, že tzv. Světový magnetický model bylo nutné aktualizovat s ohledem na novou pozici pólu. Model je zásadní například pro navigaci v chytrých telefonech. Klíčem pro tuto aktualizaci byla mise ESA Swarm studující právě magnetické pole.

Světový magnetický model představuje základ pro mnoho navigačních systémů využívaných loděmi, mapami Google nebo chytrými telefony, přičemž závisí na přesné znalosti zemského magnetického pole. Protože magnetický sever nikdy nezůstává v klidu na místě, model se musí pravidelně aktualizovat. Jenže rychlost pohybu se zvýšila, a tak nynější aktualizaci bylo nutné provést před plánovaným termínem.

Magnetický severní pól, který je hnaný převážně vířením tekutého zemského jádra, které vytváří právě magnetické pole, byl vždy „v pohybu“. Geologické důkazy dokonce ukazují, že každých několik set tisíc let se dokonce převrátí, takže severní magnetický pól se stane jižním.

Před padesáti lety se pól pohyboval rychlostí zhruba 15 km za rok, ovšem nyní „přidal“ a mění svoji pozici o přibližně 55 km ročně. V roce 2017 překročil mezinárodní datovou hranici, opustil kanadskou Arktidu a vydal se směrem k Sibiři.

Světový magnetický model je používaný ke sledování změn v magnetickém poli a je aktualizovaný americkou agenturou NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration ) a Britskou geologickou společností každých pět let.

K další aktualizaci mělo být přikročeno koncem letošního roku.

Jenže – částečně i zásluhou mise ESA Swarm – výzkumníci zjistili, že pól se nyní začal pohybovat směrem, který neočekávali. Což znamenalo, že model se stal příliš nepřesným pro zbytek doby do plánované revize. Takže bylo nutné vydat „mimořádnou aktualizaci“.

Od doby, kdy byla mise v roce 2013 vypuštěna, tak konstelace družic ESA Swarm sleduje odchylky v zemském magnetickém poli. Mezi ně pochopitelně patří i aktuální pozice zemského severního magnetického pólu.

Zatímco měření z mise Swarm jsou využívána pro lepší vědecké pochopené zemského magnetického pole, mohou mít zároveň i čistě praktická využití. Jak bylo ostatně demonstrováno právě podílem na urgentní aktualizaci Světového magnetického modelu. Ten je využívaný každý den miliardami lidí, kteří jej mají v chytrých telefonech – a většina z nich o tom nemá ani potuchy.

Nils Olsen z DTU Space k tomu uvádí: „Váš chytrý telefon obsahuje magnetometr, který měří zemské magnetické pole.“

„Aby tato informace ovšem měla smysl, tak operační systémy iOS i Android využívají magnetický model k přesným měřením skutečného geografického severu.“

„Takže v této aktualizaci modelu byla využita data z mise Swarm k aktualizaci služeb pro uživatele mnohých navigačních systémů.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril