Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mise SMOS nabízí nový pohled na hurikány

Mise SMOS nabízí nový pohled na hurikány

3.10.2018

Mise SMOS nabízí nový pohled na hurikány

Aktuální zprávy o zkáze způsobené hurikány a tajfuny ve Spojených státech a Asii nám připomínají, jak moc je důležité co nejpřesněji předpovídat cesty těchto extrémních bouří. A také, jak neméně důležitá je schopnost predikce vývoje jejich síly. Proto se na tento fenomén zaměřuje celá řada družic, ovšem mise ESA SMOS nabízí zcela nový pohled.

Sledování pohybu a předpovídání chování hurikánů napříč oceány má jasné výhody nejen pro ty, kdo jsou právě na moři, ale také pro ty, kdo se nachází na pevninách v místech jejich možného zásahu. Meteorologové už dnes mají výborné nástroje k vydávání poměrně přesných předpovědí, ovšem mise ESA SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) je nyní připravena přidat další cenná data tak, aby byly předpovědi ještě přesnější.

Družice SMOS byla vyrobena pro vědecký výzkum, především pak pro studium koloběhu vody. Nese moderní mikrovlnný senzor, který získává snímky „teplotní jasnosti“. Ty korespondují s radiací emitovanou ze zemského povrchu, přičemž data jsou využívána pro získávání informací o vlhkosti půdy a slanosti oceánů.

Silné větry nad oceány vytvářejí vlny a pěnu na jejich vrcholcích, což má zpětně vliv na mikrovlnné vyzařování z povrchu. A tak ač silné bouře komplikují měření slanosti, změny ve vyzařování mohou být přímo spojeny se silou větru nad hladinou moře.

Mise má skutečné výhody oproti družicím s optickými přístroji, které nemohou vidět třeba přes silnou oblačnost hurikánu. Právě zásluhou schopnosti vidět „skrze“ oblačnost může SMOS dodávat unikátní informace o rychlosti větru při hladině přímo v srdci bouře.

Zatímco vědci tuto schopnost mise SMOS znají už několik let, až nyní je testováno, zdali by jí nebylo možné využít jako zdroj informací pro operační služby varující před hurikány.

V nedávné době byla mise SMOS využita ke snímkování a sledování větru při hurikánu Florence, tajfunu Mangkhut a tajfunu Jebi.

Buck Sampson z americké Námořní výzkumné laboratoře k tomu uvádí: „Mise ESA SMOS nám přináší opravdu zajímavé informace využitelné při operačním předpovídání hurikánů. Jsme schopni je využívat společně s tradičními zdroji dat.“

„Měření družice SMOS nám mohou pomoci sledovat strukturu nebezpečných bouří. Spojení dat z mise SMOS s americkou partnerskou misí SMAP získáme včasnější informace, což je pro sledování velkých bouří důležité.“

Manažerka mise SMOS v ESA Susanne Mecklenburgová k tomu doplňuje: „Zatímco SMOS stále dodává důležité informace týkající se našeho hlubšího chápání Země, bude úžasné vidět jejich využití i při praktických aplikacích. Stane se tak poté, co koncem letošního roku skončí testovací fáze projektu.“

„Každý rok přinášejí hurikány neštěstí mnoha lidem na celém světě. Doufáme proto, že družice SMOS bude užitečná pro získávání lepších předpovědí a pro politiky, aby byli schopni situaci lépe zvládat.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril