Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mise Sentinel-2 mapuje zemětřesení v Indonésii

Mise Sentinel-2 mapuje zemětřesení v Indonésii

23.10.2018

Mise Sentinel-2 mapuje zemětřesení v Indonésii

Zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály a navazující tsunami zasáhlo 28. září Indonésii. Došlo ke zničení tisíců domů a stovkám obětí. Jak jejich počet narůstá, roste i známý rozsah katastrofy: zásluhou této tragédie jsou stovky tisíc lidí bez jídla, vody nebo střechy nad hlavou.

Jen několik hodin po zemětřesení aktivovala Evropská unie svoji nouzovou mapovací službu systému GMES/Copernicus, aby mohla co nejvíce pomáhat zodpovědným orgánům. Družice systému GMES/Copernicus zároveň začaly vytvářet kvalitní mapy ukazující rozsah katastrofy v deseti oblastech zájmu. Služba následně pokračovala v monitorování situace a poskytování asistence v tom, co následovalo po katastrofě.

Služba CEMS (Copernicus Emergency Management Service) je klíčovým nástrojem pro lepší pochopení situace pozemskými autoritami. Asistuje mechanismu civilní ochrany Evropské unie, který byl aktivovaný na základě žádosti indonéské vlády. Středisko koordinace reakce na mimořádné situace pracuje v režimu 24/7, aby ho bylo možné mobilizovat ohledně poskytnutí asistence zasaženým oblastem.

Jedním ze způsobů, kterým se ESA podílí na této oblasti, je široké spektrum aktivit v rámci Pracovního výboru družic pro dálkový průzkum Země v případě katastrof (Committee on Earth Observation Satellites Working Group on Disasters).

Kancelář geologických rizik vedená francouzskou geologickou službou BRGM využívá služeb procesů dálkového průzkumu Země v rámci podpory služeb mapování hrozeb a vyhodnocování rizik. A to v duchu Mezinárodního fóra o satelitním pozorování Země a georizicích.

Experti francouzské geologické služby BRGM vytvořili mapu změn zemského pokryvu na základě dat z družic GMES/Copernicus Sentinel-2 získaných ve dnech 17. září a 2. října.

Specialisté z řecké laboratoře CRL (Corinth Rift Laboratory) získali podobné výstupy za použití cloudové procesní platformy GEP, která byla vytvořena s cílem rychle poskytovat zautomatizované výstupy.

Jak je vidět na snímcích, zemětřesení způsobilo deformace v řádu několika metrů a návaznou vlnu tsunami. Zhruba 1400 lidí přišlo o život, stovky byly hospitalizovány a tisíce jsou nezvěstných. Odhaduje se, že katastrofou bylo zasaženo až 1,5 miliónu lidí.

Viceprezident Indonésie Jusuf Kalla uvedl, že počet obětí může dosáhnout několika tisíc. Mezinárodní charta o kosmickém prostoru a významných katastrofách byla aktivována v reakci na tuto událost Asijským střediskem pro zvládání katastrof 29. září. Okamžitě byly aktivovány procesy mezinárodní spolupráce pro organizaci záchranných aktivit vycházejících z dat dálkového průzkumu Země.

Vědecké produkty jako jsou třeba mapy vytvořené francouzskou geologickou službou BRGM nám pomáhají lépe pochopit možná rizika. Krom toho je ovšem evidentní, že dálkový průzkum Země může být užitečný i při organizaci záchranných a rekonstrukčních aktivit v Indonésii.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.