Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mise ExoMars se vydá na cestu až v roce 2022

Mise ExoMars se vydá na cestu až v roce 2022

17.3.2020

Mise ExoMars se vydá na cestu až v roce 2022

ESA a Roskosmos se rozhodly odložit start druhé mise ExoMars mající za cíl studovat čtvrtou planetu naší Sluneční soustavy na rok 2022.

Společný projektový tým ESA a Roskosmosu zhodnotil všechny aktivity nezbytné pro autorizaci startu, stejně jako zvážil rizika a časový harmonogram. Vzal v úvahu doporučení vydané evropskými a ruskými generálními inspektory programu. A dospěl k závěru, že testy nezbytné pro plnou připravenost sondy na misi k Marsu potřebují na dokončení více času.

Hlavním cílem mise je stanovit, zdali někdy v minulosti byl na Marsu život. A také více pochopit historii vody na této planetě. Rover mise ExoMars, který nese jméno Rosalind Franklinová, obsahuje vrtnou soupravu mající za cíl nahlédnout pod povrch Marsu, stejně jako má ultračistou miniaturní laboratoř pro pátrání po stopách života.

V rámci dedikovaného setkaní se vedoucí ESA a Roskosmosu Jan Wörner a Dmitrej Rogozin shodli, že jsou potřebné další testy sondy v konfiguraci finálního hardware a software. Kromě toho se obě strany shodly na tom, že závěrečná fáze aktivit mise ExoMars by byla ztížena zhoršující se epidemiologickou situací v evropských zemích.

„Udělali jsme obtížné, ale dobře uvážené rozhodnutí o odložení startu do roku 2022. Jsme primárně vedeni potřebou maximalizovat robustnost všech systémů sondy ExoMars, stejně jako jsme tlačeni okolnostmi eskalující epidemiologické situace v Evropě. Ta znamená, že naši experti prakticky nemají možnost cestovat do partnerských zařízení. Jsem si jistý, že kroky, které my a naši evropští kolegové podnikáme, zajistí úspěch mise. A že budou bez diskuse opodstatněny pozitivním dopadem na implementaci mise,“ uvedl generální ředitel Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

„Chceme si být stoprocentně jistí úspěchem mise. Nemůžeme si dovolit žádný prostor pro chybu. Další ověřovací aktivity zajistí bezpečnou cestu a ty nejlepší vědecké výsledky z Marsu,“ dodal generální ředitel ESA Jan Wörner.

„Chci poděkovat průmyslovým týmům, které pracovaly prakticky bez přestávky skoro rok, aby dokončily montáž a provedly testování celé sondy. Jsme maximálně spokojeni s jejich prací, díky které se tento unikátní projekt stal realitou. A zároveň jsme získali ohromnou bázi znalostí, díky nimž můžeme zbývající práci dokončit tak rychle, jak jen to bude možné.“

Veškerý letový hardware potřebný pro vypuštění sondy ExoMars už do ní byl integrován. Přistávací plošina Kazačok je plně vybavena třinácti vědeckými přístroji a rover Rosalind Franklinová se svými devíti přístroji právě prošel závěrečnými teplotními a vakuovými testy ve Francii.

V laboratoři JPL NASA byly úspěšně dokončeny testy vytahování padáků ExoMars a hlavní padáky jsou připraveny na dva závěrečné testovací shozy z velké výšky, které jsou plánované na březen v americkém Oregonu.

Sestupový modul prošel minulý měsíc kvalifikací pohonného systému. Tento modul pak společně s přistávací plošinou úspěšně absolvoval testy simulující kosmické prostředí. Ty proběhly ve francouzském Cannes. Testy potvrdily, že sonda je připravena přečkat drsné podmínky vesmíru na své cestě k Marsu.

Podle nového plánu dojde ke startu mezi srpnem a říjnem 2022. Zákony nebeské mechaniky přitom „otevírají“ jen dvě relativně krátká „startovací okna“ (každé 10 dní) každé dva roky, během nichž může být sonda vyslána ze Země na Mars.

ExoMars bude první misí, která má pátrat po stopách života v hloubce až dva metry pod martovským povrchem. Zde by mohly být biologické signatury života – ať současného nebo minulého – unikátně zachované.

Program ExoMars je společným podnikem mezi Roskosmosem a ESA. Kromě mise v roce 2022 jej tvoří i sonda Trace Gas Orbiter (TGO) vypuštěná v roce 2016. TGO už nyní získává důležitá vědecká data s pomocí ruských a evropských přístrojů; navíc slouží k přenosu dat z roveru Curiosity a modulu InSight (obě výpravy jsou realizovány v režii NASA). Sonda je připravena přenášet též data z mise ExoMars 2022 jakmile dorazí k Marsu.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril