Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mise ESA Hera k asteroidu si půjčí oči ze sondy NASA Dawn

Mise ESA Hera k asteroidu si půjčí oči ze sondy NASA Dawn

20.3.2019

Mise ESA Hera k asteroidu si půjčí oči ze sondy NASA Dawn

Mise k nejmenšímu kdy přímo zkoumanému asteroidu ponese stejnou hlavní kameru, jako mise vyslaná k největšímu ze všech asteroidů. Aneb ESA vybaví svoji sondu Hera k dvojasteroidu Didymos stejnou kamerou, kterou byl vybavený automat NASA Dawn. Ten navštívil asteroidy Vesta a Ceres.

Mise Hera aktuálně prochází fází zpřesňování návrhu, aby byla připravena k prezentaci na ministerské radě ESA Space19+ koncem letošního roku – a zároveň i ke startu před koncem roku 2023. Sonda bude primárně zkoumat měsíc o průměru 160 metrů asteroidu Didymos, který má sám o sobě průměr 780 metrů. Půjde o součást průkopnické mise planetární obrany.

Kamera AFC (Asteroid Framing Camera) mise Hera, která poslouží nejprve k navigaci vesmírem a následně i k průzkumu dvojasteroidu, už je vyrobena a připravena. Dvě kamery – Hera kvůli potřebě zálohování ponese pár – jsou nachystané v ochranné dusíkové atmosféře uvnitř čisté místnosti v německém Göttingenu.

„Kamera AFC byla navržena speciálně pro misi NASA Dawn, která zamířila k dvěma největším tělesům v pásu asteroidů. Jednak pro studium Vesty o průměru 525 km a jednak Cerery o průměru 946 km,“ vysvětluje Holger Sierks z Institutu Maxe Plancka pro výzkum Sluneční soustavy.

„Na palubě sondy Hera nebude žádná další kamera, takže AFC má kritickou roli. Bude totiž využívána jako pro navigaci, tak pro vědecký průzkum.“

„Kamera AFC šlapala jako švýcarské hodinky v průběhu jedenáctileté mise sondy Dawn. Před tím, než tato v listopadu 2018 skončila v době, kdy byl Dawn nějakých 30 kilometrů od povrchu asteroidu. Během této doby kamera přinesla úžasné záběry například na tajemná světlá místa na asteroidu.“

„Ve stejné době kamera, která je vybavena sedmi spektrálními filtry od viditelného až po infračervený, dokázala získat spektrální informace o těchto formacích, stejně jako o ostatních částech asteroidů. Osmý zcela čistý filtr byl používaný v době, kdy byla kamera AFC používána pro navigační účely nebo pro získávání kontextových informací o povrchu.“

Dvě letové jednotky AFC dodal do NASA Institut Maxe Plancka ve spolupráci s německou agenturou DLR a Technickou univerzitou z Braunschweigu, kde je Institut počítačové a síťové techniky. Zároveň byla vyrobena záložní kamera, která byla následně uložena v Institutu, aby mohla v případě potřeby nahradit letovou jednotku.

„Stále máme záložní subsystémy včetně optiky, a to v letové kvalitě. Ty můžeme snadno integrovat do plnohodnotné kamery, takže budeme mít připravené hned dva exempláře,“ dodává Holger Sierks. „Chtěli jsme pro ně najít letovou příležitost a rozhodli jsme se, že nabídneme tyto plně připravené kamery pro příští evropskou misi k asteroidu, a to zcela zdarma.“

Kamera AFC o hmotnosti 5,5 kg připomíná svými rozměry stolní tiskárnu, přičemž z ní vychází teplotně izolovaný teleskop. Maximální rozlišovací schopnost je dosažena ochlazení CCD čipu na teplotu mínus 60 stupňů Celsia.

Kvalifikační model kamery už byl zapůjčený do firmy GMV ve Španělsku, která vyvíjí autonomní navigační systém pro misi Hera. To dovoluje testovat vyvíjené detekční algoritmy s hardwarem, s nímž bude za letu spolupracovat.

Zatímco AFC byla vytvořena speciálně pro asteroidy Vesta a Ceres, Holger uvádí, že kamera je velmi vhodná i pro misi Hera. Zvláště pak její dvojitá vědecká a navigační funkčnost: „Když jsme ji navrhovali, byly pro nás oba asteroidy jen malými tečkami na obloze. I při použití Hubbleova kosmického teleskopu měly jen několik pixelů. A podobné informace máme dnes o systému Didymos. Optika kamery, která je dílem společnosti Kayser-Threde z Mnichova, nyní vlastněné OHB – je bez zkreslení s ostrým zaostřením.“

Institut Maxe Plancka pro výzkum Sluneční soustavy postavil také hlavní kameru Osiris pro kometární sondu Rosetta. Díky tomu má bohaté zkušenosti s fotografováním vzdálených kosmických těles.

„Tyto objekty by při pozorování lidským okem byly tmavé jako černé uhlí, takže je potřeba použít vysoce citlivé detektory a pečlivě zvažovat expoziční časy, abychom něco viděli.“

Hlavní účel mise Hera – testování možností planetární obrany – přijde Holgerovi a jeho kolegům jako velmi osobní. Tým se nyní setkal v německém městě Nördlingen, které se nachází uprostřed kráteru o průměru 24 kilometrů. Vznikl dopadem binárního asteroidu, tedy podobného systému Didymos, před čtrnácti milióny let.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.