Česky English

Úvodní stránka Aktuality Minidružice Proba-V dorazila na evropský kosmodrom

Minidružice Proba-V dorazila na evropský kosmodrom

26.3.2013

Minidružice Proba-V dorazila na evropský kosmodrom Minidružice ESA Proba-V, která je určena ke globálnímu mapování vegetace, dorazila na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. Zde projde předstartovní přípravou před vzletem v polovině dubna na palubě nosiče Vega.

Malý satelit bezpečně zapouzdřený v ochranném kontejneru dorazil do Francouzské Guayany v pátek 8. března pravidelnou dopravní linkou společnosti Air France. Letoun přistál v 16:15 h místního času (19:15 h GMT).

Proba-V je nyní bezpečně v cíli v superčistém hangáru pro přípravu nákladů: v tomto novém domově zůstane po zbytek měsíce.

Družice s ní spojený hardware začala svoji odyseu z Evropy do Jižní Ameriky ve středu 6. března, kdy opustila ústředí hlavního dodavatele, společnosti QinetiQ, v belgickém Kruibeke, a vydala se na letiště do Bruselu k uložení na standardní leteckou paletu.

Následující den byla Proba-V dopravena nákladním automobilem na pařížské letiště Orly, kde byla přes noc uskladněna v rámci přípravy na páteční odlet.

Let Air France vzlétl v 9:58 h GMT, bezpečně překonal Atlantický oceán a o devět hodin později přistál v Kourou.

Kontejner s družicí a její dvě baterie – jedna letová a jedna záložní – byly následně naložené na klimatizovaný nákladní automobil a s policejní eskortou se vydaly na závěrečnou část cesty na evropský kosmodrom. Pozemní vybavení satelitu Proba-V bylo vyloženo a dopraveno na základnu samostatně.

V pondělí po příletu došlo k vyjmutí družice z kontejneru. Po něm bylo zahájeno detailní testování satelitu včetně přístrojového vybavení.

Proba-V je miniaturizovaná družice ESA, ovšem s plnohodnotnými úkoly „velké“ mise: jejím úkolem bude mapovat každé dva dny zemský pokryv a sledovat růst vegetace na celém světě.

Nese odlehčenou (ale plně funkční) přepracovanou verzi zobrazovacího přístroje „Vegetation“, který se vydal do vesmíru na francouzských družicích SPOT-4 a SPOT-5. Ty se věnují dálkovému průzkumu Země od roku 1998.

Proba-V je nejnovějším přírůstkem do rodiny Proba, což jsou malé a nízkonákladové mise, jejichž hlavním cílem je nabídnout letovou příležitost slibným evropským technologiím. Takže společně se svým hlavním přístrojem nabízí Proba-V možnost testovacího letu mnoha dalším pokročilým technologiím.

Mezi ně patří například přijímač pro globální monitorování letecké dopravy, nové detektory kosmického záření, experimentální konektory z optických vláken a rádiový zesilovač vyrobený z nových a slibných polovodičů GaN.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.