Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mikronosiče pomohou růstu evropské ekonomiky

Mikronosiče pomohou růstu evropské ekonomiky

11.3.2019

Mikronosiče pomohou růstu evropské ekonomiky

Rozkvétající trh s malými družicemi je za poptávkou po nových způsobe dopravy do vesmíru. Aktuální studie proveditelnosti podporovaná ESA studovala nově nabízené služby mikronosičů a vytváření nových obchodních příležitostí.

ESA má v úmyslu posílit evropský průmysl podporou globálně konkurenceschopného kosmického sektoru s vyšší účastí soukromého sektoru na vývoji nosičů.

Coby součást toho plánu je v rámci programu ESA FLPP (Future Launchers Preparatory Programme) podpořeno pět návrhů ekonomicky životaschopných a komerčně soběstačných mikronosičů, které se v operačním provozu obejdou bez veřejných zdrojů.

Mikronosič může na nízkou oběžnou dráhu vynést družici o hmotnosti až 350 kg. Typicky tedy malý komerční nebo experimentální satelit. Startovat může jak ze země, tak z létající platformy.

Podpora ESA umožní těmto společnostem dosáhnout se svými nápady základní úrovně zralosti, vytvořit jistou hodnotu na trhu a dostat se do hledáčku dalších podnikatelských příležitostí.

Všech pět společností prezentovaly své výstupy na workshopu a setkání, které ESA zorganizovala v Paříži. Zúčastnilo se více než 150 zájemců, přičemž proběhlo přes sto formálních B2B (Business-To-Business) schůzek.

Výsledky výše zmíněné studie využije ESA k výběru kritických technologií, které dojdou do zralosti v rámci existujícího technologického portfolia FLPP. To by následně mělo dovolit ověřit technologie na velkých demonstrátorech. Do budoucna se předpokládá mnohem širší portfolio technologií, aktuálně ale byly vybrány: nízkonákladová avionika, kompozitní nádrže, systém oddělování (stupňů), turbočerpadla a bezpečností rámec pro mikronosiče.

Firma PLD Space prezentovala služby založené na nosiči Miura. Deimos a Orbex představovaly AZμL, což je služba poskytovaná z Azorských ostrovů za použití nosiče Orbex Prime. Firma Avio nabídla službu vycházející ze stávajícího nosiče Vega a jeho plánované varianty Vega-C. MT Aerospace prezentovala výstupy obchodní analýzy pro různé koncepty a místa startu. Společnost ArianeGroup představila ekosystém Q@TS (Quick @ccess To Space), který obsahuje i mikronosič založený na hybridní pohonné technologii Nammo.

Na zasedání ESA na ministerské úrovni s agendou Space19+ letos v listopadu bude předložený program na podporu komerčně životaschopných nápadů od evropského průmyslu směřujících k otevření nových kosmických dopravních trhů. Program by měl podpořit soukromé (jak z hlediska realizace, tak z hlediska financování) dopravní služby, přičemž úvodní zaměření bude na služby využívající mikronosiče.

S tím, jak se formují základy pro mikronosiče, dochází také k rozvoji iniciativ týkajících se národních kosmodromů.

„Včasné pochopení a zapojení se ESA do nových kosmických dopravních služeb v Evropě pomůže podpořit prostředí, z něhož vzejde dlouhodobý úspěch, růst a konkurenceschopnost,“ komentuje ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.