Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mezinárodní shoda na společném průzkumu vesmíru

Mezinárodní shoda na společném průzkumu vesmíru

5.12.2011

Mezinárodní shoda na společném průzkumu vesmíru Zástupci 28 zemí představujících členy Evropské komise a Evropské kosmické agentury (ESA) se 10. listopadu setkali ve městě Lucca (Itálie) na Třetí mezinárodní konferenci věnované kosmickému průzkumu – a zároveň na prvním setkání na nejvyšší úrovni Mezinárodní platformy pro kosmický průzkum.

Konference společně organizovaná ESA, předsedou ministerského výboru ESA (Itálií) a Evropskou komisí vyzvedla důležitost kosmického průzkumu a jeho přímý přínos pro lidstvo.

Všichni představitelé, včetně generálního ředitele ESA Jeana-Jacquese Dordaina, ujistili, že padesát let poté, co se první člověk vydal na oběžnou dráhu, mají kosmické lety ohromný přínos pro společnost. Podporují objevy, řeší globální výzvy skrze inovace, vytvářejí mezinárodní partnerství sdílením těžkých a mírových úkolů, inspirují nastupující generaci a poskytují ekonomický rozvoj, stejně jako vytváří nové tržní příležitosti.

Mezinárodní diskuse na nejvyšší úrovni v Lucce by přitom měla pomoci rozšiřovat tyto přínosy kosmonautiky.

Účastníci přijali tzv. Lucckou deklaraci, která zdůrazňuje přínos pokračujícího dialogu v oblasti budoucího průzkumu vesmíru, aby se podařilo stanovit nejperspektivnější oblasti mezinárodní spolupráce.

Očekává se, že vyústěním tohoto mezinárodního dialogu budou společně realizované mise a spolupráce v oblasti výzkumu. Větší spolupráce se pak očekává v oblasti přístupu do vesmíru, inovativních a kosmických technologií, využití stávající i budoucí infrastruktury na nízké oběžné dráze a budoucích pilotovaných i robotických výprav do vzdálenějších končin vesmíru.

Vládní představitelé vyjádřili v Lucce zájem na otevřené diskusi v kosmických otázkách na nejvyšší úrovni, aby bylo dosaženo maximálního přínosu pro lidstvo. Spojené státy zároveň nabídly, že by se v příštím roce ujaly hostitelství této akce.

Českou stranu reprezentoval na jednání v Itálii Jiří Žák (druhý zleva), náměstek ministra dopravy.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA. 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.