Česky English

Úvodní stránka Aktuality Mezinárodní charta získala prestižní Pecorovu cenu

Mezinárodní charta získala prestižní Pecorovu cenu

22.11.2017

Mezinárodní charta získala prestižní Pecorovu cenu

„Mezinárodní charta o vesmíru a významných katastrofách“ (Charta) se dočkala cenného uznání za bezplatné poskytování družicových snímků, satelitních dat a informací globální komunitě v dobách krize.

Cena Williama Thomase Pecora je udělována, aby ocenila mimořádný přínos jednotlivců nebo kolektivů při využití dálkového průzkumu k pochopení Země, vzdělávání budoucí generace vědců, informování politiků nebo podpoře reakcí na přírodní nebo technické katastrofy.

Cena je udělována každoročně, a to již od roku 1974. A to na počest Williama Thomase Pecora, což je bývalý ředitel Geologické služby Spojených států (US Geological Service) a podsekretář amerického Ministerstva vnitra.

Dr. Pecora přitom byl motivační silou, která stála za ustanovením civilního dálkového průzkumu Země z vesmíru.

Od svého založení v roce 2000 sdružuje Charta 16 členských agentur, které pro její provoz poskytují družice, zpracovávají data nebo nabízejí zdroje pro jejich distribuci. Jejím cílem je poskytnutí unifikovaného systému získávání kosmických dat a dodávání těm, kdo jsou zasažení přírodními nebo technickými katastrofami.

Každý člen Charty se zavázal dát k dispozici zdroje na podporu plnění jejího záměru. Díky tomu dochází k omezování vlivu efektů katastrof na lidské životy a majetky.

Družicové snímkování umožňuje politikům, záchranným týmů a dalším reakčním silám dostat se rychle k obětem, dopravit je do bezpečí a vybrat nejlepší oblasti pro organizaci záchranného úsilí.

Mezi velké události, na které Charta reagovala, bylo masivní zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály v Nepálu v roce 2015, devastující tajfun Haiyan na Filipínách v roce 2013, zemětřesení na Haiti v roce 2010, tragický únik ropy do Mexického zálivu po požáru plošiny Deepwater Horizon v roce 2010, tsunami v Indonésii a Thajsku v roce 2004 – a dalších více než 550 katastrof na celé planetě.

Na konferenci v Sioux Falls (Jižní Dakota) v USA získaly týmy Mezinárodní charty o vesmíru a významných katastrofách, které jsou v současné době pod půlročním vedením ESA, ocenění za „mimořádnou podporu globální komunity během dob krizí“.

Vedoucí vědeckých, aplikačních a klimatických oddělení v rámci programů dálkového průzkumu Země v ESA a v současné době předseda představenstva Charty Maurice Borgeaud k tomu uvedl: „Mohu říci jménem celé Charty, že jde o skutečnou poctu získat ocenění Pecora v kategorii týmů. Chtěl bych tímto poděkovat všem šestnácti agenturám, které s velkou profesionalitou pracují na koordinaci družicových zdrojů. Díky nim mohou být data získaná při dálkovém průzkumu Země doručena tak rychle, jak je to jen po vypuknutí krize možné.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.