Česky English

Úvodní stránka Aktuality Měsíční cihla je vystavována v londýnském Science Museum

Měsíční cihla je vystavována v londýnském Science Museum

26.6.2019

Měsíční cihla je vystavována v londýnském Science Museum

V londýnském Science Museum je k vidění stavební cihla, která byla vyrobena ze simulovaného lunárního materiálu.

Dlaždice, kterou zapůjčila Evropská kosmická agentura, byla vyrobena s pomocí 3D tiskárny.

Doprava materiálů do vesmíru je nákladná a nepohodlná. Výstavba třeba takové lunární základny by mohla být mnohem jednodušší, pokud by kosmonauti mohli používat místní materiály.

A tak ESA provedla testy mající za cíl stanovit, zdali bude možné vyrobit stavební bloky za použití substancí podobných lunárnímu prachu, který se skládá převážně z oxidu křemičitého smíchaného s hliníkem, vápníkem a oxidy železa.

Inženýři nastříkali tekuté pojivo na vrstvu simulovaného lunárního prachu, která s ním reagovala a vytvořil se tak pevný materiál. Opakováním procesu vrstvu po vrstvě vznikla trojrozměrná cihla.

Výsledek je k vidění v londýnském Science Museum až do poloviny října.

Mimo vlastní cihly je prezentováno osm menších keramických prvků, které byly také vyrobené za použití 3D tisku a simulovaného lunárního regolitu.

Tyto byly vytvořené za použití na litografii založeného keramického výrobního postupu.

Simulovaný lunární prach se rozemlel, aby jej následně bylo možné spojit s lehce reagujícím pojivem. Následně byl nanášený vrstvu po vrstvě a vytvrzený působením světla.

Výsledné díly pak byly „upečené“ v troubě, čímž se staly pevnými.

„Pokud se bavíme o dlouhodobých průzkumných výpravách na Měsíc, bude při nich nezbytné ochránit kosmonauty a jejich vybavení radiací a vakuem lunárního prostředí, od teplotních výkyvů na povrchu až po bombardování mikrometeority. Nejudržitelnější způsob je pak využívání místních materiálů,“ uvádí inženýr pokročilých technik výroby v ESA Advenit Makaya.

„Zůstat na Měsíci delší dobu dovolí kosmonautům provádět rozsáhlý vědecký výzkum. Měsíc je pravděpodobně sesterské planetární těleso Země. Jde o jedinečné pozorovací místo, protože nedochází k interferenci s pozemskými aktivitami, jako jsou rádiové vlny, takže se dá odvrácená strana využít pro radioastronomii. A jde o unikátní místo pro přípravu k letu na Mars. Kosmonauti zde mohou zůstávat pracovat déle a vyvíjet technologie pro pobyt na Marsu,“ doplňuje.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril