Česky English

Úvodní stránka Aktuality Měnící se kráter nese jméno uznávaného planetárního vědce

Měnící se kráter nese jméno uznávaného planetárního vědce

22.10.2018

Měnící se kráter nese jméno uznávaného planetárního vědce

Povrch planety Mars se může jevit až nudně neměnný, nicméně přesto se mnoho útvarů na něm prochází neustálou proměnou. Dokládá to i tento snímek pořízený sondou Mars Express, který zachycuje dopadový kráter Greeley zasažený erozí.

Kráter Greeley, jenž byl pojmenovaný po uznávaném planetárním vědci Ronaldu Greeleym, se nachází na jedné z nejstarších částí Marsu: v oblasti jižních vysočin planety označovaných jako Noachis Terra.

Vědci se domnívají, že tato oblast je stará zhruba čtyři miliardy let. Je tak domovem mnoha útvarů, které se zformovaly v době vzniku naší Sluneční soustavy. V Noachis Terra mnoho kráterů vzniklo, proměnilo se nebo naopak zcela zmizelo - a kráter Greeley není výjimkou.

Objekt zájmu na těchto snímcích mise Mars Express leží mezi dvěma rozměrnými a hlubokými impaktními planinami Argyre a Hellas. Je přitom skvělým příkladem velmi starého kráteru, který v čase odolal působení silné eroze.

Vítr, voda, led a následné dopady kosmických těles hrály významnou roli v „opotřebování“ kdysi výrazné struktury kráteru. Zarovnaly a odstranily jeho okraje, z okolní krajiny díky jejich působení zmizely typické prvky formované společně s kráterem (např. „paprsky“ materiálu vyvrženého z kráteru při dopadu) a zaplnily plus zarovnaly jeho dno.

Právě dno je pokryto množstvím menších dopadových šrámů a rýh, které vznikly až po zformování kráteru Greeley. Jde tedy o další jasný důkaz věkovitosti kráteru. S hloubkou jenom 1,5 km je Greeley na martovský kráter relativně mělký - a navíc je obtížné ho rozeznat od okolního terénu.

Doprovodné záběry kráteru jej ukazují v širším kontextu Marsu, přičemž je barevně zvýrazněna topografie: zdůrazněny jsou relativní hloubky kráteru, jeho rozbité okraje, menší následné krátery a další útvary v oblasti. A také přinášíme obligátní perspektivní pohled, tentokráte orientovaný přes kráter na jihozápad. Dohromady tyto snímky dobře charakterizují kráter a jeho prostředí a nabízejí pohled do dávných dob našeho planetárního souseda.

Kráter Greeley vděčí za svůj název návrhu Mezinárodní astronomické unie z roku 2015, aby nesl jméno uznávaného planetárního vědce Ronala Greeleye. Ten nás opustil 27. října 2011.

Kromě významné práce zahrnující nejen průzkum Mars a související mise, ale také lunární průzkum a výpravy k Venuši, Jupiteru, Uranu a Neptunu byl Greeley profesorem planetární geologie při Arizonské státní univerzitě v letech 1977 až 2011. Dále se podílel na vývoji přístroje HRSC sondy Mars Express (High Resolution Stereo Camera): tedy přístroje, který získal data použitá při vzniku těchto fotografií.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.