Česky English

Úvodní stránka Aktuality Matthias Maurer dokončil základní výcvik kosmonauta ESA

Matthias Maurer dokončil základní výcvik kosmonauta ESA

11.10.2018

Matthias Maurer dokončil základní výcvik kosmonauta ESA

Německý občan Matthias Maurer je nyní oficiálně nejnovějším kosmonautem ESA. Svůj výcvik zakončil formálním ceremoniálem v Evropském středisku kosmonautů v německém Kolíně nad Rýnem.

Dokončení základního výcviku završilo tři roky tvrdé přípravy. Už nyní je přitom jasné, že materiálový vědec a polygot má všechny nejlepší předpoklady správného kosmonauta.

Ačkoliv byl vždy fascinovaný vesmírem a vzhlížel k dalším kosmonautům ESA jako je třeba německý Ulf Merbold, uvedl Matthias, že si nikdy ani nedokázal představit, že by sám mohl být kosmonautem.

„Vyrůstal jsem v Sársku poblíž leteckého výcvikového prostoru. Takže jako dítě jsem se viděl právě mezi piloty,“ vysvětluje. „Později jsem chtěl studovat leteckou techniku a dostal jsem se k materiálovým vědám. Nikdy jsem ale nepřestal bedlivě sledovat ESA a vše, co se dělo ve vesmíru.“

Když viděl v televizi výzvu, jíž ESA hledala kandidáty na kosmonauty, měl za sebou Matthias studium v pěti zemích, doktorandský titul z materiálových věd a dostalo se mu národního uznání za mimořádný výzkum. Po příležitosti okamžitě skočil, aby mohl zkombinovat lásku k technice s mezinárodní spoluprací a dobrodružstvím.

Matthias Maurer byl jedním z deseti kandidátů, kteří se dostali do závěrečného výběru ESA v roce 2008. Jen těsně se do oddílu nedostal, ovšem začal pracovat pro ESA na různých pozicích jako je třeba podpora posádky nebo Eurocom (evropský komunikátor s kosmickými loděmi) před tím, než v roce 2015 opravdu rozšířil řady kosmonautů ESA.

Nyní dokončil základní a přednominační trénink, takže je plně kvalifikovaný pro cestu do vesmíru. Jakmile bude jmenovaný do konkrétní posádky, bude jej čekat další dvouletý výcvik zaměřený právě na tuto specifickou misi.

Ačkoliv se již dříve při své práci s výcvikem kosmonautů seznámil, mohl Matthias Maurer konstatovat, že představoval skutečnou výzvu. A to fyzicky i mentálně.

„Výcvik v jeskyních, podmořský trénink NEEMO, nácvik přežití - každá z těchto výprav v sobě měla jistou míru rizika. A naučit se ruštinu bylo mnohem těžší, než jsem se domníval,“ směje se Matthias Maurer.

„Když jsem podával přihlášku do oddílu kosmonautů, tak jsem opravdu nečekal, že se budu muset učit čínsky. To pro mě byla další skutečná výzva.“

Dokončení základního výcviku přichází v době mnoha úspěchů ESA v programu Mezinárodní kosmické stanice, což by mělo přinést řadu dalších letových příležitostí pro kosmonauty.

Zatímco bude Matthias Maurer očekávat nominaci ke své první kosmické misi, pomůže řídit projekty ve středisku kosmonautů ESA. Navíc se bude dále zdokonalovat v ruštině a čínštině a bude zajišťovat podporu dalšímu německému kosmonautovi Alexanderu Gerstovi při jeho stávající misi Horizons.

Matthias Maurer konstatuje, že se nemůže dočkat, až začne provádět experimenty přímo ve vesmíru a bude si užívat skutečnosti, že kosmonauti jsou více než skutečnými velvyslanci při pilotovaných letech: jsou také v unikátní pozici při sdílení příběhu ESA lidstvu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.