Česky English

Úvodní stránka Aktuality Malé družice vyhrály velkou cenu v klání GMES/Copernicus Masters

Malé družice vyhrály velkou cenu v klání GMES/Copernicus Masters

20.11.2017

Malé družice vyhrály velkou cenu v klání GMES/Copernicus Masters

Konstelace malých družic poskytujících data o ledovcích a vlhkosti v půdě, která by mohla doplnit flotilu satelitů Sentinel, získala nejvyšší cenu v letošním ročníku klání GMES/Copernicus Masters Competition.

Soutěž, která letos vstoupila do sedmého ročníku, hledá nové nápady na služby, podnikatelské koncepty a aplikace založené na družicových datech z dálkového průzkumu Země.

Ohromné množství dat produkovaných evropským programem GMES/Copernicus a jeho družicemi řady Sentinel otevírá dveře pro bezpočet produktů a aplikací v širokém záběru podnikatelských sektorů.

K udílení cen došlo na počátku listopadu v estonském Tallinu. A to před účastníky akce Evropský kosmický týden (European Space Week) jako součást konference Satellite Masters Conference a informačního dne Horizon 2020.

Vítězný nápad, konstelace FSSCat, byl navržený společným týmem ze španělské Universitat Politècnica de Catalunya v Barceloně a estonským start-upem Golbriak Space OÜ. Počítá s vypuštěním dvou družic třídy CubeSat, každé zhruba o rozměru krabice od bot.

Obě družice by následně sbírala data, která mohou doplnit družice systému GMES/Copernicus řady Sentinel. Zvláště pak služby Copernicus Land and Marine Environment, které využívají špičkové mikrovlnné přístroje, stejně jako multispektrální optické vybavení.

Coby celkový vítěz GMES/Copernicus Masters získal tým cenu 10 tisíc euro, která je spojená i s VIP výletem na start na evropský kosmodrom v Kourou.

Krom toho tým získal i cenu Sentinel Small Satellite Challenge, která nabízí jeden milión euro na návrh a výrobu dvou družic během dvanácti měsíců. Dále pak zdarma start a odměnu 10 tisíc euro v hotovosti.

„Soutěž GMES/Copernicus Master opět jasně demonstrovala svůj potenciál na poli inovací ve využití dat z dálkového průzkumu Země a v propagování získávaných dat mezi novými uživatelskými skupinami,“ říká ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher.

„Od počátku soutěže v roce 2011 jsme prošli několika zásadními změnami. Jsem mimořádně potěšený, že letošní celkový vítěz je zároveň i vítězem speciální ceny Výzva ESA. Tím se soutěž dostává na novou úroveň v přínosech pro praxi.“

Dalších 13 nápadů bylo oceněno cenami v celkové hodnotě 600 tisíc euro ve formě hotovosti, konzultací, datových balíčků a dalších benefitů. Vítězové také dostanou příležitost připravit své nápady k uvedení na trh v jednom ze šestnácti podnikatelských inkubátorů ESA v celé Evropě.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.