Česky English

Úvodní stránka Aktuality Luca Parmitano se vrátil zpět na Zemi

Luca Parmitano se vrátil zpět na Zemi

10.2.2020

Luca Parmitano se vrátil zpět na Zemi

Ve čtvrtek 6. února se na Zemi vrátil kosmonaut ESA společně s astronautkou NASA Christinou Kochovou a ruským pilotem Alexandrem Skvorcovem. Skončil tím jeho šestiměsíční pobyt na Mezinárodní kosmické stanici, kde pracoval v rámci mise „Beyond“.

Luca Parmitano přistál ve stejné kosmické lodi Sojuz MS-13, v níž odstartoval 20. července 2019 společně s Alexadrem Skvorcovem. Tehdy je ale doprovázel astronaut NASA Andrew Morgan, který zůstává dále na ISS. Návratový modul Sojuzu MS-13 dosedl přesně dle plánu do třiceticentimetrové sněhové pokrývky v Kazachstánu 6. února v 9:12 h GMT (10:12 h středoevropského času). Modul přistál ve vzpřímené poloze a všichni tři členové posádky z něj vystoupili s úsměvem a v dobré kondici.

Luca Parmitano se následně vydal přímo do Kolína nad Rýnem, kde bude nadále sledovaný lékařským týmem ESA. V zařízení DLR „:envihab“, které je součástí střediska EAC (European Astronaut Centre), se bude postupně adaptovat na život v gravitaci.

Návrat Lucy Parmitana zpět na Zemi znamenal úspěšné završení mise Beyond. Během ní se stal třetím Evropanem a prvním Italem, který byl velitelem Mezinárodní kosmické stanice. Uskutečnil čtyři komplexní výstupy s cílem opravit detektor kosmického záření AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer) a stal se evropským držitelem rekordu v délce pobytu ve skafandru mimo kosmickou loď (celkem 33 hodin 9 minut). Kromě toho na dálku řídil rover v Nizozemí v rámci experimentu Analog-1, přednesl důležitý projev o klimatické změně politikům OSN na konferenci v Madridu a podíleli se na realizaci 50 evropských i 200 mezinárodních experimentů přímo na oběžné dráze.

Také se stal prvním DJ, který odehrál set z vesmíru a sdílel množství snímků naší planety, stejně jako fotografií svých aktivit na ISS.

Čtvrtek 6. února znamenal den číslo 201 jeho mise Beyond a Luca Parmitano má nyní celkově 367 dní strávených ve vesmíru během dvou misí. Jde o nejdelší dobu strávenou na oběžné dráze ze všech kosmonautů ESA.

Zpět na Zemi bude Luca Parmitano pokračovat ve spolupráci s evropskými výzkumníky na dalších projektech: jedním z nich je AC (Acoustic Diagnostics), který studuje, jaký vliv má prostředí ISS na sluch kosmonauta. Dále je to experiment TIME, který řeší, jestli lidé vnímají ve vesmíru čas jinak, než na Zemi. A též dvojice pokusů Grip a GRASP, které řeší fyziologii koordinace zraku a pohybů a role – krom jiného – roli gravitace v regulaci síly úchopu.

Výstupy z těchto výzkumů realizovaných v rámci mise Beyond Lucy Parmitana pomohou formovat budoucnost pilotovaného a robotického průzkumu vesmíru, posunou ale i technologický pokrok na Zemi.

Více o Lucovi Parmitanovi a jeho druhé kosmické misi s názvem Beyond lze nalézt v brožuře ESA (v angličtině).

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril