Česky English

Úvodní stránka Aktuality Luca Parmitano se chystá na kosmickou vycházku

Luca Parmitano se chystá na kosmickou vycházku

15.10.2019

Luca Parmitano se chystá na kosmickou vycházku

Kosmonaut ESA Luca Parmitano se připravuje na první výstup do otevřeného prostoru ve skafandru v rámci své mise Beyond.

Výstup je naplánovaný na 25. října, přičemž bude pracovat společně s astronautkou NASA Jessicou Meirovou na výměně niklo-vodíkových baterií za novější lithium-ionové. Dále pak nainstalují adaptér pro uložení baterií na nosník P6 kosmické stanice.

Tento proces jeho kolega z oddílu kosmonautů ESA Thomas Pesquet zná velmi dobře, protože během své mise Prosima vyměňoval baterie na dalším energetickém okruhu. Zeptali jsme se ho na tento úkon a jak se na výměnu posádka připravuje.

Každý výstup do otevřeného prostoru, který je známý pod zkratkou EVA (Extra-Vehicular Activity), je připravován zhruba s ročním předstihem.

Na kosmické stanici pak přípravy začínají se zhruba dvoutýdenním předstihem sadou procedur nazývanou „Cesta k EVA“ (Road to EVA).

„Příprava na výstup zabere během této dvoutýdenní periody dvě až tři hodiny denně,“ vysvětluje Thomas Pesquet. „Posádka se mimo to často věnuje přípravě i ve svém osobním čase.“

Živé vysílání výstupy Lucy Parmitana a Jessicy Meirové začne na NASA TV v 10:30 h GMT (12:30 h středoevropského času), ovšem posádka začne přípravy kolem 6:00 h. Přitom den předem se nesmí kosmonauti koupat, holit nebo aplikovat deodorant. Případné zbytky z těchto produktů by se totiž ve skafandru mohly smísit s čistým kyslíkem a zvýšit riziko požáru.

Kosmonauti využívají kapalný chladicí systém, který tvoří nejspodnější vrstvu skafandru. Ten je spojený s vodním systémem, který zajišťuje chlazení (nebo v případě potřeby ohřívání) cirkulací vody kolem jejich těla. Stejně tak u sebe mají lékařský monitorovací přístroj a dozimetr, jenž měří radiaci.

Thomas Pesquet popisuje proces uvnitř přechodové komory, z níž se vystupuje do otevřeného prostoru, jako „potápění v opačném gardu“. Kosmonauti zde řízeně dýchají, aby dostali ze své krve dusík a aby se přizpůsobili nižšímu tlaku.

Třetí člen posádky, který je označovaný jako IV (Intravehicular), je také – před tím, než je v ní vytvořeno vakuum - uzavřený v přechodové komoře. Tento člověk pomáhá kosmonautům s jejich kyslíkovými maskami a do skafandrů, přičemž vše kontroluje. Zvláště pak, zdali jsou věci pevně ukotvené a vše je nachystáno na bezpečný výstup.

Tuto roli bude mít Luca Parmitano u dvou výstupů předcházejících tomu jeho, a to 15. a 21. října.

Před opuštěním přechodové komory, uvádí Thomas Pesquet, je nesmírně důležité potlačit své pocity.

„Každý vás sleduje, obrovské množství lidí bylo zapojeno do přípravy výstupu a největší riziko je pochopitelně ve chvíli, když jste mimo kosmickou stanici,“ vysvětluje. „Jediná věc, na kterou se opravdu nelze připravit, je střídání denních a nočních cyklů.“

„Během noci používáte světla na své přilbě, takže nevidíte prakticky nic jiného, než to, na čem pracujete. A protože pracujete s praktickou jakoukoliv orientací těla, je snadné se dezorientovat. Ale víte, že kdykoliv se můžete vrátit po poutacích lanech zpět do průlezu.“

Po opuštění přechodové komory se vydá jeden z kosmonautů připravit pracovní místo, zatímco druhý jde uvolnit šrouby na předpřipravených platech s adaptéry. Každý kosmonaut pak nainstaluje plato s adaptéry. Vždy dvě staré baterie nahrazuje jedna nová.

Výstup plánovaný na 25. října je jedním z pěti plánovaných na říjen. V listopadu jsou plánované další, kdy Luca Parmitano vystoupí mimo stanici znovu s cílem provést komplexní opravu a vylepšení „lovce temné hmoty“, přístroje AMS-02. Úkol to bude o to obtížnější, neboť zařízení nebylo nikdy navrženo k údržbě na oběžné dráze.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.