Česky English

Úvodní stránka Aktuality Lovec bouří zaujal svoji pozici

Lovec bouří zaujal svoji pozici

13.4.2018

Lovec bouří zaujal svoji pozici

Přístroj ASIM (Atmosphere-Space Interactions Monitor), který je též známý jako „kosmický lovec bouří“, byl instalován vně evropské kosmické laboratoře Columbus na ISS.

Operátoři v Kanadě nařídili 16 metrů dlouhé robotické paži na ISS, aby vyjmula 314 kg těžký přístroj z nákladového prostoru dopravní lodi Dragon a přemístila jej na určené operační místo laboratoře Columbus.

Díky směrování přímo dolů bude „lovec bouří“ schopen pozorovat blesky a silné elektrické výboje v atmosféře, které se vyskytují nad bouřemi: jde o takzvané „přechodné světelné události“. Vnitřní mechanismus těchto úžasných přírodních sil je přitom dodnes neprobádaný. Mezinárodní kosmická stanice nabízí skvělé vyhlídkové místo, z něhož je možné sbírat informace o podobných událostech. Obíhá totiž Zemi ve výšce 400 km a přelétá nad oblastmi, kde se objevuje většina bouří.

Prvním krokem na cestě k získání dat je kontrola komunikačních kanálů. „Lovec bouří“ bude posílat data přes Mezinárodní kosmickou stanici a následně síť komunikačních družic do pozemní základny v Novém Mexiku (USA). Odtud pak poputují do řídicího střediska kosmické stanice v Houstonu a přes Atlantický oceán do střediska CCC (Columbus Control Centre) nedaleko Mnichova a nakonec do operačního a podpůrného střediska v Bruselu.

Přístroj má dvě sady detektorů schopných získávat optické snímky v infračerveném a ultrafialovém spektru, dále pak detektory záření gama a rentgenového. Senzory budou měřit úroveň světla, aby vyhodnotily, zdali má být pořízený snímek a data poslána na Zemi.

Nastavení správné úrovně přitom bude otázkou pokusů a omylů: nastavení spouště na příliš nízkou frekvenci zaplaví síť zbytečnými snímky, na příliš vysokou zase bude znamenat, že ne všechny bouře budou zaznamenané. Operátoři tak budou spolupracovat s vědci z Dánského technického institutu, aby bylo možné nalézt nejlepší řešení.

Kamery pro sledování ve viditelné části spektra se zaměří na místa zájmu, zatímco fotomultiplikační trubice zaznamenají blesky a přechodné světelné události. Další senzory byly do sestavy přidány proto, abychom se dozvěděli více o záblescích gama záření pozemského původu nebo o nízko a vysokoenergetických záblescích rentgenového záření.

Každý prvek „lovce bouří“ bude nyní postupně aktivovaný a odzkoušený, aby bylo zaručené, že bude pracovat tak, jak se očekává. Předpokládá se, že to bude trvat až šest týdnů, během nichž bude uživatelské středisko pracovat non-stop.

Operační technička Anuschka Helderweirtová z belgického střediska k tomu dodává: „Jsme nadšení tím, že již brzy začne provoz přístrojů ve vesmíru. Strávili jsme spoustu času přípravou na tuto událost, vývojem procedur a přípravou na případné anomálie. Jsme tak plně připraveni dodávat fascinující nová vědecká data.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.