Česky English

Úvodní stránka Aktuality Lovec bouří se vydal na Mezinárodní kosmickou stanici

Lovec bouří se vydal na Mezinárodní kosmickou stanici

3.4.2018

Lovec bouří se vydal na Mezinárodní kosmickou stanici

Přístroj ESA pro monitorování elektrických výbojů v horních vrstvách atmosféry je na cestě na Mezinárodní kosmickou stanici. Zařízení ASIM (Atmosphere-Space Interactions Monitor) cestuje v nákladní lodi Dragon, která odstartovala v pondělí 2. dubna ve 20:30 h GMT (16:40 h místního času) z mysu Canaveral na Floridě.

Soubor detektorů bude pátrat po elektrických výbojích ve velkých výškách. Tyto jsou spojené s bouřlivým počasím. Je to poprvé, co podobný soubor tvořený citlivými kamerami, fotosenzory a detektory rentgenového i gama záření letí společně za účelem zkoumání vnitřní anatomie fenoménu v horních vrstvách atmosféry. A také jeho vazby na emise záblesků radiace ve vysokoenergetické části spektra.

Přístroj ASIM bude umístěný na evropský laboratorní modul Columbus. A to tak, aby směroval přímo dolů a měl nerušený výhled na Zemi. Posádka nainstaluje přístroj s pomocí robotického manipulátoru SSRMS zhruba devět dní po příletu na stanici.

Z unikátního pozorovacího místa ve výši 400 km nad Zemí bude ASIM schopen registrovat obří elektrické vývoje. Jde o fenomén obtížně pozorovatelný ze Země. Již dříve jej proto v roce 2015 studoval z paluby ISS kosmonaut ESA Andreas Mogensen. 

Dedikovaný přístroj pomůže zlepšit naše chápání efektů bouří na atmosféru a povede ke vzniku přesnějších modelů klimatu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.