Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kyselina citrónová jako ekologická alternativa pro ochranu oceli?

Kyselina citrónová jako ekologická alternativa pro ochranu oceli?

23.9.2019

Kyselina citrónová jako ekologická alternativa pro ochranu oceli?

Kyselina dusičná je dnes nejrozšířenějším pasivačním řešením chránícím nerezovou ocel v průmyslových aplikacích před korozí. Jenže kyselina dusičná je zároveň nebezpečná pro životní prostředí, problematická z hlediska bezpečnosti a procesů, a to díky své vysoké agresivitě a toxickým výparům, jí vytvářeným skleníkovým plynům a nebezpečnému odpadu. Slibnou náhradu ovšem představuje kyselina citrónová, která může být vyráběna z přírodních zdrojů. Vyžaduje totiž nižší koncentrace a nevytváří toxické výpary nebo nebezpečný odpad.

Až dosud byla kyselina citrónová jen zřídkakdy používaná v kosmických aplikacích, takže její možnosti nebyly plně prozkoumány.

Aktivita TDE (T724-403QT) od ESR Technology ve Velké Británii chce vyhodnotit udržitelnost procesů využívajících právě kyselinu citrónovou, což by mohlo do budoucna nahradit zdraví nebezpečné procesy s kyselinou dusičnou využívanou pro zpasivnění nerezových ocelí na družicích a pozemních podpůrných zařízeních.

Aby bylo možné využitelnost kyseliny citrónové správně vyhodnotit, tak byly ve svařované i nesvařované podobě studovány tři nerezové oceli vyrobené různých metalurgickými procesy (austenitickým, tvrzeným srážením a martenzitickým).

Následně proběhlo důkladné testování (chemické složení, odolnost vůči korozi a mechanické vlastnosti) vzorků. Výsledky pak byly srovnány se vzorky zpasivněnými kyselinou dusičnou.

Výsledky ukázaly rovnocenné nebo lepší výstupy z hlediska odolnosti vůči korozi a též z hlediska mechanických vlastností nerezové oceli zpasivněné k životnímu prostředí přátelštějšími procesy s kyselinou citrónovou.

Úspěch aktivit vedl k iniciaci následné aktivity zahrnuté do kompendia GSTP Clean Space.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.