Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kvarteto nových družic Galileo doplnilo největší evropskou družicovou konstelaci

Kvarteto nových družic Galileo doplnilo největší evropskou družicovou konstelaci

12.2.2019

Kvarteto nových družic Galileo doplnilo největší evropskou družicovou konstelaci

Nejnovější čtveřice družic Galileo dostala zelenou, takže se může přidat ke zbytku evropské navigační flotily jako plnohodnotný člen. Tím se opět zvýšila celosvětová kvalita navigační služby Galileo.

Systém Galileo se stal největší samostatnou evropskou konstelací družic, která byla během uplynulé dekády vybudována s pomocí deseti startů nosných raket. První ze sedmi raket Sojuz nesoucích dvojici satelitů odstartovala v roce 2011, během posledních tří let pak vzlétly tři Ariane 5 – vždy s kvartetem družic.

Nejnovější čtveřice družic Galileo byla společně vypuštěna na palubě rakety Ariane 5 dne 25. července loňského roku, čímž zvýšila počet satelitů na oběžné dráze na 26.

Jakmile se dostaly na oběžnou dráhu, vstoupily družice do orbitálního komisního provozu, na který dohlíželo několik zařízení po celé Evropě.

Tým LEOP (Launch and Early Operations Phase) francouzské kosmické agentury CNES v Toulouse úzce spolupracovat se dvěma řídicími středisky Galileo v italském Fucino a německém Oberpfaffenhofenu, stejně jako s komunikačním centrem ESA v belgickém Redu.

Právě anténa o průměru 20 metrů v Redu hrála důležitou roli v testování na oběžné dráze, neboť dovolovala monitorování ve vysokém rozlišení navigačního signálu v pásmu L přicházejícího z každé družice.

Dvě řídicí střediska se podílela na testování ovládání družic. Operační týmy potvrdily, že jsou satelity plně připraveny a mohou se stát plnohodnotnou součástí flotily čítající nyní 26 družic.

Manažer pro testování družic Galileo na oběžné dráze David Sanchez-Cabezudo to komentuje: „Všechny lekce a zkušenosti získané v posledních letech během komisních kampaní družic Galileo nás dostaly na vysokou úroveň efektivity. A to nejen při řešení technických aspektů testovacích operací, ale také při zvládání množství interakcí na kontraktorské a lidské úrovni. Aby vše fungovalo, jak má, musela spolupracovat opravdu komplexní síť týmů.“

Družice systému Galileo obíhají kolem Země v trojici orbitálních rovin ve výšce 23222 km. Výsledkem takto zvolené dráhy je, že vždy nejméně čtyři družice Galileo jsou viditelné z jakéhokoliv bodu na Zemi. Právě čtyři je nejmenší počet družic potřebných ke zjištění přesné polohy objektu.

Úvodní služby systému Galileo (Galileo Initial Services) začaly být poskytované od 15. prosince 2016. S každým přírůstkem do konstelace se pak zvyšovala stabilita a přesnost systému.

Další série dvanácti družic je nyní ve výrobě, na které se podílí stejné průmyslové konsorcium, jako dosud. Tedy firma OHB vyrábí družicovou platformu a SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd.) navigační vybavení.

K dalšímu vypuštění družic Galileo má dojít v roce 2020. Tedy ve stejném roce, kdy má být k dispozici plná operační kapacita FOC (Full Operational Capability).

Program Galileo je financovaný a vlastněný Evropskou unií. Evropská komise má celkovou zodpovědnost za program, jeho řízení a dohled nad implementací veškerých programových aktivit.

ESA byla pověřena nasazením systému Galileo, jeho návrhem a také vývojem nové generace systému plus technickým nasazením odpovídající infrastruktury. Definice, vývoj a orbitální ověřovací fáze jsou realizovány ESA, přičemž na jejich spolufinancování se podílí ESA a Evropská komise.

Evropská agentura pro globální navigační satelitní systémy GSA pak zjišťuje chod a bezpečnost systému Galileo. Provoz Galileo a poskytování služeb se stalo zodpovědností GSA v červenci 2017.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.