Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kvalitní vzduch pro každého

Kvalitní vzduch pro každého

26.2.2018

Kvalitní vzduch pro každého

Začínající firma v jednom z podnikatelských inkubátorů ESA nabízí dostupné monitory kvality vzduchu pro domácnosti, školy a podniky. Využívá přitom technologii vyvinutou pro Mezinárodní kosmickou stanici.

„Zjistili jsme, že problém astronautů s omezenou výměnou vzduchu na Mezinárodní kosmické stanici je také problémem mnoha lidí uvnitř budov s omezenou nebo rovnou žádnou ventilací,“ vysvětluje Ciro Formisano z firmy Airgloss, která působí v podnikatelském inkubátoru ESA BIC (Business Incubation Centre) v italském Laziu.

„Takže jsme adaptovali senzorický systém navržený původně pro ISS tak, aby mohl pracovat na Zemi. A to s různými nastaveními. Navíc jsme k němu přidali webové ovládání, takže ať jste kdekoliv, máte přehled o situaci.“

Produkty jsou přímými užitnými výstupy ze systémů, které Ciro a jeho tým vyvinul na University of Rome Tor Vergata za účelem kontroly kvality vzduchu na palubě orbitálního komplexu. Ten byl testovaný přímo na oběžné dráze kosmonautem ESA Robertem Vittorim během jeho třetího letu do vesmíru v roce 2011.

Patentovaný senzor funguje jako „elektronický nos“, který nasává vzduch a uplatňuje umělou inteligenci mající za cíl zjistit podobnost s maticemi různých signatur chemických komponent. Systém pak varuje uživatele v případě zhoršené kvality vzduchu nebo při výskytu znečišťujících látek.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.