Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kterak sledovat konec mise sondy Cassini

Kterak sledovat konec mise sondy Cassini

14.9.2017

Kterak sledovat konec mise sondy Cassini

Mezinárodní průzkumná mise Cassini dojde tento pátek do dramatického finále, když třináctiletý průzkum planety Saturn a jejího okolí zakončí zánikem v hustých vrstvách jeho atmosféry.

Tento týden bude možné jednotlivé události sledovat díky vysílání NASA na kanále https://www.nasa.gov/nasalive (data a časy jsou v GMT nebo ve středoevropském čase; změna vyhrazena).

Živý stream lze sledovat i na této stránce (vezměte na vědomí, že mimo níže uvedené časy se zde budou vysílat i jiné pořady):

 

13. září
17:00 h GMT / 19:00 h středoevropského času: Tisková konference s detailním představením závěrečných aktivit mise.

 

15. září
~03:00 h GMT / ~05:00 h středoevropského: Očekává se, že se v galerii nezpracovaných (raw) fotografií začnou objevovat finální snímky.


11:00-12:30 h GMT / 13:00-14:30 h středoevropského času: Živý komentář pokrývající konec mise (ztráta signálu je na Zemi očekávaná kolem 11:54 h GMT/13:54 h CEST).

 
13:30 GMT/15:30 h středoevropského času: Poletová tisková konference.

 

Detailní rozpis závěru mise je k dispozici zde (v angličtině).

 

Aktualizace týkající se mise budou k dispozici na Twitteru na účtu NASA @CassiniSaturn a budou sdílené skrze @esascience. Dne 15. září tak budou na @esaoperations sdílené živé aktualizace z řídicího střediska ESA v Darmstadtu, odkud budou týmy sledovat závěrečné okamžiky sondy Cassini za použití sledovací stanice ESA nacházející se v Austrálii.

 

Je dobré vědět:

  • Rádiovému signálu zabere překonání vzdálenosti 1,4 mld. km mezi Zemí a Saturnem přibližně 83 minut.
  • Během závěrečných okamžiků vstupu do atmosféry nebudou pořizovány žádné snímky, protože jejich vysílání je velmi náročné na objem dat a blokovalo by získání dalších mnohem cennějších vědeckých dat.
  • Poslední snímky budou pořízené 14. září a budou mezi nimi snímky měsíců Titan a Enceladus, prstenců a polární záře na severním pólu planety. (Příklad již dříve získaného snímku je k vidění zde).
  • Během vstupu do atmosféry bude sbírat data osmero přístrojů (CDA, CIRS, INMS, MAG, MIMI, RPWS, RSS, UVIS), přičemž všechna data budou přenášena na Zemi v reálném čase.
  • Mise končí, protože po dvou dekádách ve vesmíru dochází sondě zásoby pohonných látek. Aby byla zajištěná bezpečná likvidace a aby se předešlo dopadu automatu na ledové měsíce jako je například Enceladus, bude Cassini navedena do atmosféry samotné planety, kde shoří.
  • Od letošního dubna provádí Cassini každý týden průlet 2000 km širokou mezerou mezi Saturnem a jeho prstenci. Tato část mise nazvaná „Velké finále“ (Grand Finale) maximalizuje vědecký přínos právě tím, že nabízí nový pohled na prostředí u vnitřních i vnějších prstenců a nejmenších vnitřních měsíců, stejně jako získává zcela nové informace o svrchních vrstvách Saturnovy atmosféry.
  • Poslední 22 obletů planety během Velkého finále bylo realizováno s podporou pozemních stanic ESA, která zajišťovaly příjem signálů z Cassini a pomohly tak získat kritická rádiová i gravitační data.
  • Závěrečný vzdálený průlet u Měsíce Titan v pondělí 11. září poskytl gravitační impuls, který nasměroval sondu na kolizní kurz se Saturnem.

 

V případě zájmu o další informace (v angličtině):
Přehled NASA týkající se Velkého finále sondy Cassini
Přehled NASA týkající se konce mise Cassini
Více o evropském podílu na misi Cassini

 

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril