Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kterak kosmonauti k sopce dorazili

Kterak kosmonauti k sopce dorazili

14.11.2017

Kterak kosmonauti k sopce dorazili

Výprava tvořená kosmonauty, planetárními vědci a inženýry se vydala na jeden ze španělských Kanárských ostrovů, konkrétně na Lanzarote, aby se poučila, jak co nejlépe zkoumat neprobádané planety. Tato součást výcviku vybaví kosmické cestovatele „geologickým okem“.

Jde o poslední část intenzivní kampaně Pangaea, která má za cíl udělat z kosmonautů maximálně efektivní průzkumníky pro mise na Měsíc, Mars a asteroidy.

Skupina prozkoumá a odebere vzorky na Lanzarote, který je též známý jako „ostrov tisíce sopek“. K dispozici budou mít nejlepší polní geologické a planetární pozorovatelské techniky.

Kosmonaut ESA Pedro Duque využije svých zkušeností z loňského kurzu a bude pracovat jako komunikátor s posádkou z „pozemní kontroly“ pro kosmonautku Samanthu Cristoforettiovou.

„Kosmonauti se musí naučit mnoho dovedností od polních geologů, aby získali vědecká data. Jeden od druhého se pak učíme, jak efektivně komunikovat,“ dodává Pedro Duque.

„Pangaea dává účastníkům solidní znalosti v geologii Slunečního systému od předních evropských vědců,“ doplňuje ředitel kurzu Francesco Sauro.

A také je toho hodně, co se mohou přiučit technici ESA navrhující nové kosmické průzkumné mise: výcvik tak může tím nejlepším způsobem otestovat jejich protokoly a operace.

Lanzarotský „geopark“ je jedním z nejlepších míst na Zemi, kde se dají studovat geologické vazby mezi sopečnou aktivitou a vodou. Tedy mezi dvěma klíčovými faktory při pátrání po stopách života.

Suché klima a dobře zachovaná krajina proměnila tento ostrov v unikátní geologické muzeum. Lávové proudy připomínají nehostinné pláně na lunárním povrchu, místní sopky jsou zase podobné některým oblastem Marsu.

„Naučit se pozorovat geologické rysy není příliš odlišné od učení se slov v novém jazyce. A některé skály jsou jako otevřené knihy,“ upozorňuje vědecký koordinátor Matteo Massironi.

Během týdenního kurzu se kosmonauti naučí rozlišovat zajímavé kameny a vyhodnotit, kde se nacházejí nejpravděpodobnější místa, na nichž je možné nalézt stopy života. Ať již na Zemi nebo na jiných planetách.

Ve dnech 20. až 24. listopadu pak Pangaea-X spojí komerční partnery, kosmické agentury a výzkumné organizace, aby společně mohli otestovat přístroje, vědecké procedury a operace.

„Pangaea-X zlepší naše pochopení toho, jak spolu mohou lidé a roboti pracovat na geologickém poli. Simuluje budoucnost našich planetárních průzkumníků,“ uzavírá projektová vědkyně Loredana Bessoneová.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.