Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kresby, které poletí na palubě lovce exoplanet

Kresby, které poletí na palubě lovce exoplanet

28.8.2018

Kresby, které poletí na palubě lovce exoplanet

Ve Švýcarsku byla během slavnostního ceremoniálu představena dvojice plaket s miniaturizovanými dětskými kresbami. Ty se vydají do vesmíru na palubě družice Cheops.

Před třemi lety proměnily tisíce dětí své představy o studiu planet mimo naši Sluneční soustavy do krásných kreseb. Na nich byly právě planety, ale i další kosmické objekty. Ze všech zaslaných návrhů pak bylo vybráno 2700, které se do vesmíru skutečně podívají na palubě mise ESA Cheops (Characterising Exoplanet Satellite).

Družice Cheops bude provádět přesná měření hvězd monitorováním i nepatrných změn v jejich jasnosti díky přechodu planet přes hvězdný disk. Tím bude schopná určovat i velikost jednotlivých objektů. V kombinaci s informací o hmotnosti planety bude mise Cheops schopna určit hustotu planety: z toho pak lze odvodit, zdali jde o objekt kamenný, ledový nebo třeba vodní. Jde o první krok na cestě k charakterizaci exoplanet.

„Cheops je první vědecká mise ESA malé kategorie, ovšem s velkým úkolem. Charakterizace rozměrů planet o velikosti Země až Neptunu je totiž základním krokem ke stanovení toho, z čeho se skládají. Na to pak bude moci následovat dlouhodobý cíl hledání obyvatelným světů mimo náš Sluneční systém,“ vysvětluje generální ředitel ESA Johann Wörner.

„Tato unikátní družice, která je produktem evropské spolupráce, už nyní dokázala inspirovat mladou generaci. Je to vidět na kresbách vyrytých do plaket, které jsme právě představili. Tento okamžik zároveň znamená, že mise Cheops vstoupila do finální fáze přípravy před transportem na kosmodrom.“

Sestavování družice bylo dokončeno v první polovině letošního roku. Následně tým Bernské univerzity aplikovaných věd ve švýcarském Burgdorfu zmenšil vybrané kresby a nechal je vyrýt do dvou titanových destiček. Každá z nich je široká 18 a vysoká 24 cm.

Družice nyní prošla sérií zkoušek ve firmě RUAG Space ve švýcarském Curychu a byla představena médiím a pozvaným hostům, přičemž na ni byla připojena dvojice plaket.

Družice Cheops se již brzy vydá do technického střediska ESA v Nizozemí, kde během září projde testy akustickými a kompatibility s rádiovými frekvencemi. Následovat bude zkouška odolnosti proti vlivům kosmického prostředí. Satelit se následně vrátí do firmy Airbus Defence and Space ve Španělsku, kde proběhnou závěrečné testy. Na ně pak naváže transport na kosmodrom Kourou (Francouzská Guayana).

Družice, která je realizována jako partnerský projekt mezi ESA a Švýcarskem, by měla dokončit všechny tyto aktivity před koncem letošního roku.

Jakmile dosáhne oběžné dráhy, družice Cheops začne studovat mnohé z již objevených extrasolárních světů. Mnoho z nich je přitom zřejmě podobných uměleckým dílům, která se vydají do vesmíru na plaketách společně s touto úžasnou misí.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.