Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kráter Neukum byl pojmenovaný po zakladateli mise Mars Express

Kráter Neukum byl pojmenovaný po zakladateli mise Mars Express

19.1.2018

Kráter Neukum byl pojmenovaný po zakladateli mise Mars Express

Fascinující kráter na Marsu byl vybraný, aby vzdal hold německému fyzikovi a planetárnímu vědci Gerhardu Neukumovi, jehož jméno nyní ponese. Ten se stal jedním ze zakladatelů mise ESA Mars Express.

Mezinárodní astronomická unie (IAU, International Astronomical Union) pojmenovala kráter o průměru 102 km v oblasti Noachis Terra jménem Neukum. Učinila tak loni v září. Profesor Neukum, který zemřel v roce 2014, inspiroval a vedl vývoj stereoskopické kamery s vysokým rozlišením na sondě Mars Express. Ta pomohla vytvořit místní geologické a topografické mapy Marsu.

Pozorování v prosinci 2005 a květnu 2007 pomohlo vytvořit mozaiku, která se stala základem tohoto snímku kráteru Neukum.

Kráter Neukum se nachází v oblasti Noachis Terra v krátery jinak hustě pokryté oblasti jižních vysočin na Marsu. A to nějakých 800 km západně od největší dopadové nížiny na planetě Hellas. Noachis Terra je jednou z nejstarších známých oblastí na Marsu, jejíž počátky se dají dohledat do doby před 3,9 miliardami let. Po této oblasti je pak pojmenována i nejstarší marťanská éra, Noachovská epocha.

Kráter je reprezentantem starobylého povrchu Mars, který je charakteristicky pokrytý krátery zachovanými už miliardy let – ačkoliv mnoho z nich postupem času erodovalo.

Mnoho dopadových kráterů v oblasti Noachis Terra obsahuje pole písečných dun. Na této scéně je zachycena obzvláště zajímavá oblast pokrývající plochu zhruba 12 krát 17 kilometrů v jihovýchodním rohu kráteru.

Tyto samostatné duny se táhnou v severojižním směru s dominantním přelivem směrem na západ, což ukazuje na převládající větry vanoucí z východu. Navíc tmavé písky jsou přeneseny na západ a sever dun. To ukazuje na silné východní – a někdy i jižní – větry.

Formace světlých zásob západně v dunovém poli je nejasná: možná jde o kameny, možná o pozůstatky eroze z kamenitého interiéru kráteru.

Mělký interiér kráteru byl pravděpodobně vyplněný během své historie usazeninami. Je také poznamenaný dvěma nepravidelnými prohlubněmi. Ty jsou možná náznakem slabšího materiálu, který už ale zerodoval a za sebou nechal ostrovy materiálu odolnějšího.

V průběhu času prošel okraj kráteru různými stupni kolapsu, přičemž sesuvy půdy jsou viditelné na perspektivním pohledu. Mnoho menších kráterů se také postupně otisklo do okraje a dna od doby, kdy kráter Neukum vznikl. Tím ovšem jen zvýraznily jeho mimořádně dlouhou historii.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.